תפריט
לשיחת ייעוץ חייגו עכשיו!

03-6442224

התרת נישואין אגרה

התרת נישואין היא הליך משפטי חיוני עבור בני זוג המשתייכים לדתות שונות או חסרי דת, המעוניינים לסיים את הנישואין ביניהם באופן רשמי. להסדרת הנושא, יש לשלם לצורך התרת נישואין אגרה ולהגיש בקשה רלוונטית בצירוף מסמכים נלווים לבית המשפט לענייני משפחה. במאמר זה נתמקד בנושא העלויות הכרוכות בהתרת נישואין בישראל, ונדון בחשיבות הייצוג המשפטי בהליך זה.

 

אגרת התרת נישואין – כמה זה עולה לנו?

הגשת תובענה להתרת נישואין כרוכה בתשלום אגרה למזכירות בית המשפט לענייני משפחה. נכון לשנת 2024, גובה האגרה עומד על כ- 536 ש"ח. תשלום האגרה הוא תנאי הכרחי להגשת התובענה והתנעת ההליך המשפטי.

יצוין כי תשלום האגרה נדרש רק עבור פתיחת התיק וניהול ההליך בבית המשפט. אם בני הזוג מגיעים להסכמות ומצרפים הסכם גירושין מוסכם, עשויה להידרש אגרה נוספת לאישור ההסכם, בהתאם להיקפו ומורכבותו.

 

התרת נישואין בהסכמה או התרת נישואין בלי הסכמה

חשוב לדעת שכאשר יש התרת נישואין בהסכמה – ההליך פשוט יותר. יחד עם זאת עדיין יש צורך בהכנת מסמכים, תצהירים, צירוף נספחים, ועריכה באופן מדויק בכדי שההליך ייעשה כפי שנדרש. ככל שמדובר בהתרת נישואין בלי הסכמה – העניין מורכב יותר. 

 

עלויות נוספות מלבד אגרת התרת נישואין המשולמת לבית המשפט לענייני משפחה

בנוסף לאגרת בית המשפט, על בני הזוג לקחת בחשבון עלויות נוספות אפשריות בתהליך התרת הנישואין:

  • שכר טרחת עורך דין: מרבית בני הזוג בוחרים להיות מיוצגים על ידי עורך דין לענייני משפחה בהליך. שכר הטרחה עשוי להשתנות בהתאם למורכבות התיק והיקף העבודה הנדרשת.
  • תרגום מסמכים: אם תעודת הנישואין או מסמכים רלוונטיים אינם בעברית, יידרש תרגום נוטריוני שעלותו כמה מאות שקלים.
  • מומחים ויועצים: במקרים מסוימים עשוי להידרש מינוי מומחים כגון פסיכולוגים, רואי חשבון או שמאי מקרקעין. לרוב העלות תחולק בין הצדדים.

 

חשוב לדעת שאם ההליך מתנהל בהסכמה והצדדים מגישים תובענה (בקשה) משותפת, העלות תהיה נמוכה יותר. לעומת זאת, בהליך התרת נישואין עם מחלוקות וסוגיות רבות שיש להכריע בהן, העלות הכוללת תהיה גבוהה יותר.

 

למרות העלות – חשיבות הייצוג המשפטי בהליך התרת נישואין

התרת נישואין היא הליך מורכב ורגיש הנוגע בליבת חייהם של בני הזוג המעורבים בו. תהליך זה דורש עמידה בתנאים משפטיים, הגשת מסמכים והוכחת עילות מתאימות לפירוק התא המשפחתי.

במהלך ההליך יש לשלם כאמור אגרה משפטית על מנת שבית המשפט יפתח את התיק וידון בבקשה. כמו כן, ישנן עלויות נוספות אפשריות להן יש להיערך כגון שכר טרחת עורכי דין, תרגום מסמכים ושירותי מומחים במידת הצורך.

בכל מקרה, למרות העלויות הנלוות הכרוכות בהתרת הנישואין, לא מומלץ לוותר על ייצוג משפטי של עורך דין מנוסה לענייני משפחה. ייצוג משפטי זה חיוני לניהול ההליך באופן אפקטיבי ולהגעה לסיומו המוצלח בהקדם האפשרי, מתוך התחשבות באינטרסים וברצונות של בני הזוג והילדים המשותפים, אם ישנם.

חרף העובדה שייצוג משפטי אינו חובה בהליכי התרת נישואין, מומלץ מאוד לפנות אל עו"ד דיני משפחה הבקיא בתחום להתייעצות וליווי התהליך. הדבר נכון גם כאשר יש הסכמות וכם כאשר יש בין בני הזוג יש חילוקי דעות והליך ההתרה צפוי להיות מורכב.

עורך דין המנוסה בתחום יוכל להעריך את סיכויי התובענה, לנסח אותה באופן מדויק ומקיף, לצרף את המסמכים הנדרשים ולהציג את עמדת הלקוח בצורה המיטבית בפני בית המשפט.

כמו כן, עורך דין משפחה בעל הסמכת עורך דין לענייני גישור יוכל לנהל משא ומתן עם הצד השני וינסה לסייע בגיבוש הסכמות שיקצרו את ההליך ויחסכו התדיינות משפטית ממושכת. במידת הצורך יוכל לערוך הסכם גירושין מפורט שיסדיר את כלל הנושאים הרלוונטיים.

 

לסיכום

התרת נישואין היא הליך משפטי מורכב המאפשר לבני זוג חסרי דת או בני דתות שונות לפרק את הקשר הזוגי ביניהם. תהליך זה דורש עמידה בתנאים חוקיים, תשלום אגרה, הגשת מסמכים רלוונטיים והיערכות לעלויות אפשריות נוספות. על אף שייצוג משפטי אינו חובה, מומלץ מאוד להסתייע בעורך דין מנוסה שילווה את ההליך, יסייע בגיבוש הסכמות ויקדם את האינטרסים של הלקוח, במטרה להביא לסיום מהיר ומוצלח של ההליך, תוך התחשבות ברצונות ובטובת כל המעורבים.

 

שאלות ותשובות בנושא התרת נישואין אגרה

בית המשפט לענייני משפחה מוסמך לדון בהתרת נישואין כאשר לפחות אחד מבני הזוג אינו משתייך לאחת הדתות המוכרות בישראל (יהדות, אסלאם, נצרות או דרוזים), כאשר בני הזוג נישאו מחוץ לישראל או בנישואין אזרחיים בישראל – כמו במקרה של זוגות חד מיניים, וכאשר אין ערכאה דתית אחרת המוסמכת להכריע בעניין הנישואין והגירושין של בני הזוג.

התובענה להתרת נישואין צריכה לכלול את הפרטים האישיים של בני הזוג, את פרטי הנישואין כולל מקום, תאריך ואופן עריכתם, את הסיבה והנימוקים לבקשת ההתרה, פירוט הסכמות ומחלוקות בנושאים כמו רכוש, משמורת ומזונות, וכן בקשה לאישור הסכם גירושין אם הצדדים הגיעו להסכמות. יש לצרף לתובענה את תעודת הנישואין המקורית עם תרגום נוטריוני לעברית.

מלבד תשלום אגרה של כ- 536 ש"ח לבית המשפט לענייני משפחה, על בני הזוג לקחת בחשבון עלויות אפשריות נוספות כמו שכר טרחת עורכי הדין המייצגים אותם בהליך, תרגום נוטריוני של מסמכים שאינם בעברית, ובמקרים מסוימים – כאשר אין הסכמה בעניין התרת הנישואין – גם העסקת מומחים כגון פסיכולוגים, רואי חשבון או שמאי מקרקעין / אקטואר גירושין, כאשר לרוב העלות מתחלקת בין הצדדים.

על אף שאין חובה לשכור עורך דין להליך התרת נישואין, מומלץ מאוד להיעזר בעורך דין מנוסה בתחום, גם כאשר יש הסכמות וגם כאשר יש חילוקי דעות בין בני הזוג. כאשר יש מחלוקות בין הצדדים, עורך דין יכול לסייע בהערכת הסיכויים, בניסוח מדויק ומקיף של התובענה, בצירוף המסמכים הנדרשים, בייצוג האינטרסים של הלקוח בפני בית המשפט, בניהול מו"מ עם הצד השני לגיבוש הסכמות ובעריכת הסכם גירושין מפורט שיקצר את ההליך המשפטי.

 

התרת נישואין אגרה

התרת נישואין אגרה

עוד באותו נושא:

הסכם גירושין

הסכם גירושין הוא מסמך משפטי חשוב ביותר הקובע את תנאי הפרידה בין בני זוג גרושים. ההסכם מסדיר נושאים כגון חלוקת רכוש משותף, משמורת ילדים, מזונות,

קרא עוד...
עורך דין גירושין

לקיים משא ומתן או לנהל הליך משפטי? ההחלטה להתגרש לא פשוטה, בפרט כשיש ילדים. בין אם אתם נמצאים במחשבות על גירושין ובין אם קיבלתם החלטה

קרא עוד...
גירושים

גירושים – הליך של גירושים לרוב, רווי במחשבות, רגשות, פחד, וגולם בחובו נושאים רכושיים. כל אחד מהצדדים הקשורים בגירושין רוצה לצאת מנישואיו בדרך טובה, ועם

קרא עוד...
עורך דין מגשר גירושין

הליך גירושין הוא אחד האירועים המשמעותיים והמאתגרים ביותר בחייו של אדם. מלבד ההיבטים הרגשיים הכרוכים בפירוק התא המשפחתי, ישנם גם היבטים משפטיים וכלכליים מורכבים שיש

קרא עוד...
Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 47 ביקורות
×
js_loader
a5
ערן עזרא – משרד עורכי דין ונוטריון
מחובר/ת
למעבר מהיר לשיחת ווטאסאפ עם עורך דין >>