תפריט
לשיחת ייעוץ חייגו עכשיו!

03-6442224

בית משפט לענייני משפחה

בית משפט לענייני משפחה דן בנושאים שקשורים לסכסוכים משפחתיים, כך לדוגמא: מזונות ילדים, משמורת,  הסדרי ראייה, מזונות אישה, עניינים רכושיים, ירושה, צוואה ועוד. נושאי נישואין וגירושין, לרבות בקשות לשלום בית, נמצאים בסמכותו הייחודית של בית משפט לענייני משפחה. בנושאים כגון: מזונות אישה, משמורת וענייני רכוש, קיימת סמכות מקבילה לבית דין רבני ולבית המשפט לענייני משפחה.

בן זוג המעוניין בסעד, מגיש לבימ"ש לענייני משפחה כתב תביעה או בקשה, לפי הנסיבות, ומפרט בהן את עובדות המקרה, נסיבותיו והסעדים שהוא מבקש. זכרו: "מסמכים חשובים", יסייעו לכם ולבימ"ש להכריע בסוגיות שלפניו.
במקרים של "כסף שחור", רצוי לאסוף ראיות שיעידו על גובה ההכנסה, לדוגמא: הפקדות שונות לחשבונות הבנק, "הקלטות" טובות בנוגע לגובה ההכנסה וכדומה.

בכתב תביעה במזונות אשר מוגש לבית משפט לענייני משפחה, יש להגיש כתב של הגנה תוך 15 יום. בכתבי תביעה רכושיים ומשמורת ילדים אשר מוגשים לבימ"ש לענייני משפחה, יש להגיש את כתב הגנה תוך שלושים יום. במידה ולא מוגשים כתבי ההגנה כלל, יבקש, בדרך כלל, בן הזוג שהגיש כתב תביעה פ"ד בהיעדר הגנה, שמסתמך על כתבי תביעה בלבד.

ההליכים בבימ"ש לענייני משפחה מתקיימים עפ"י מועדים וכללי הראיות, לכן מומלץ להיוועץ בטרם עת עם עו"ד העוסק בתחום. לעיתים, אין די בכתבי תביעה ויש גם צורך לבקש בנוסף סעדים זמניים, וזאת ע"מ להבטיח את הסעדים המבוקשים, כגון: צווי עיקול, צווי מניעה, צווי עיכוב יציאה מן הארץ וכו'.

יש להגיש הבקשות לסעדים זמניים במועדם, אחרת, הסעד שנקבל מבימ"ש יהיה חסר אפקטיביות. לדוגמא: בן זוג שמעלים כספים מחשבונות הבנק, לעיתים, מרוקן מתוכן זכייה כלשהיא בסעד כספי בהליך משפטי.

ככל הנראה, יעניין אתכם המידע הרלוונטי לבית הדין הרבני:

  • בית דין רבני
  • סרבנות גט
  • עילות גירושין
  • טלפונים, פקסים ואגרות בית הדין הרבני

 

התנהלותו של תיק גירושין

לאחר הגשת כתבי תביעה, הסעדים הזמניים וכתבי הגנה, נערכים דיונים בפני בית משפט לענייני משפחה, שבודקים מחלוקות עיקריות בין הצדדים והאם קיימת אפשרות להגיע להסכם. על פי רוב, צדדים מופנים לנהל מו"מ ע"מ לנסות להגיע לפתרון המחלוקת או לנסות לפחות לצמצמה.

במקרה שהצדדים לא הגיעו לפתרון המחלוקות, עובר הדיון לשלב של הוכחות. בישיבות ההוכחות נחקרים עדים, לרבות בעלי דין ע"י עורכי דין. לקראת ישיבת הוכחות מגיש כל צד תצהירי עדות ראשית מטעמו ומטעם העדים מצידו.
בסיומו של הליך הוכחות, קובע בית משפט לענייני משפחה את המועד להגשת הסיכומים.

מטרת סיכומים: היא להציג את עמדתך הכוללת. הסיכומים כוללים את הליכי ההוכחות, פרוטוקולים ומסמכים התומכים בעמדותיך. בסיומו של ההליך המשפטי, ניתן פסק דין ע"י בית המשפט לענייני משפחה.

 

מה ההבדלים העיקריים בין גירושין בבית דין רבני לגירושין בבית משפט לענייני משפחה?

נפתח ונציין כי לא "מתגרשים" בבימ"ש לענייני משפחה – וכאשר אומרים בסלנג "להתגרש" בבית המשפט – הכוונה היא בדרך כלל לניהול הליכים משפטיים של פירוק שיתוף ותיקים נוספים שקשורים להליך הגירושין.

להלן דוגמאות להבדלים בין גירושין בבית דין רבני לבית משפט לענייני משפחה במדינת ישראל:

נושא בית דין רבני בית משפט לענייני משפחה
בסיס משפטי דין תורה וההלכה היהודית חוקי מדינת ישראל ודיני המשפחה האזרחיים
סמכות זוגות יהודים שנישאו כדת וכדין כל זוגות נשואים בישראל, ללא קשר לדת או לאום
נושאים גירושין, מזונות אישה, החזקת ילדים, חלוקת רכוש, כתובה גירושין, מזונות אישה + מזונות ילדים, החזקת ילדים, חלוקת רכוש, אלימות במשפחה, אפוטרופסות, ועוד
תהליך דיון בפני דיינים רבניים, נטילת עדויות, ניסיונות גישור, מתן פסק דין דיון בפני שופט, נטילת עדויות, הגשת ראיות, טיעונים משפטיים, מתן פסק דין
מתן גט בית הדין הרבני הוא הגוף היחיד המוסמך לתת גט, שהוא צעד חיוני להשלמת הליך הגירושין עבור זוגות יהודים בית המשפט אינו מוסמך לתת גט, ולכן זוגות יהודים שמתגרשים בבית המשפט יהיו מחויבים לפנות בהמשך לבית הדין הרבני לצורך קבלת גט
ערעור ניתן לערער על פסק דין של בית הדין הרבני בבית הדין הרבני הגדול ניתן לערער על פסק דין של בית המשפט לענייני משפחה בבית המשפט המחוזי
משך ההליך תלוי בכל מקרה ומקרה ובמורכבות הנושאים תלוי בכל מקרה ומקרה ובמורכבויות הנושאים
עלויות תלוי בסוג התביעה תלוי בסוג התביעה
ייצוג משפטי טוען רבני או עו"ד לענייני משפחה עו"ד לענייני משפחה

 

חשוב לציין: אמנם טבלה זו מציגה דוגמאות להבדלים בין גירושין בבית דין רבני לבית משפט לענייני משפחה בישראל. אולם ייתכנו הבדלים נוספים ונסיבות ספציפיות שעשויות להשפיע על הבחירה בין הערכאות השונות. מומלץ להתייעץ עם עורך דין דיני משפחה לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי ומותאם אישית.

לקבלת ייעוץ משפטי מיידי מעורך דין המתמחה בענייני משפחה התקשרו לנייד 052-5070050 או מלאו את הפרטים בדף "יצירת קשר" ונציג מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.

שאלות ותשובות בנושא בית משפט לענייני משפחה

בית משפט לענייני משפחה מוסמך לדון בנושאים הקשורים לסכסוכים במשפחה, כגון מזונות ילדים ואישה, משמורת, הסדרי ראייה, עניינים רכושיים, ירושה וצוואה. לבית הדין הרבני קיימת סמכות ייחודית בנושאי נישואין וגירושין, לרבות בקשות לשלום בית. עם זאת, בנושאים מסוימים כמו מזונות אישה, החזקת קטינים (משמורת) וענייני רכוש, יש סמכות מקבילה גם לבית הדין הרבני.

בן זוג המעוניין בסעד מגיש לבית המשפט לענייני משפחה כתב תביעה או בקשה, בהתאם לנסיבות. בכתב התביעה יש לפרט את עובדות המקרה, נסיבותיו והסעדים המבוקשים. חשוב לצרף מסמכים רלוונטיים שיסייעו לבית המשפט להכריע בסוגיות הנדונות. לאחר הגשת כתב התביעה, על הצד השני להגיש כתב הגנה תוך פרק זמן הקבוע בחוק. אם לא מוגש כתב הגנה, ניתן לבקש פסק דין בהיעדר הגנה. ההליכים בבית המשפט לענייני משפחה מתקיימים על פי מועדים וכללי הראיות, ולעיתים יש צורך בנקיטת סעדים זמניים להבטחת הסעדים המבוקשים.

במקרה שהצדדים לא מצליחים להגיע לפתרון מוסכם במהלך הדיונים, עובר התיק לשלב של הוכחות. בשלב זה נחקרים עדים, כולל בעלי הדין, על ידי עורכי הדין. לקראת ישיבות ההוכחות, כל צד מגיש תצהירי עדות ראשית מטעמו ומטעם העדים שלו. בסיום שלב ההוכחות, בית המשפט קובע מועד להגשת סיכומים בכתב, שמטרתם להציג את עמדתו הכוללת של כל צד, תוך התייחסות להליכי ההוכחות, פרוטוקולים ומסמכים התומכים בטענותיו. לבסוף, בית המשפט מכריע בסכסוך ונותן את פסק הדין.

הגשת בקשות לסעדים זמניים היא חשובה ולעיתים הכרחית על מנת להבטיח את האפקטיביות של הסעדים שיינתנו בסופו של ההליך המשפטי. סעדים זמניים יכולים לכלול צווי עיקול, צווי מניעה, צווי עיכוב יציאה מהארץ ועוד. חשוב להגיש את הבקשות לסעדים זמניים במועד, שכן הימנעות מכך עלולה לרוקן מתוכן את הזכייה בסעד בתום ההליך. לדוגמה, אם בן זוג מעלים כספים מחשבונות הבנק במהלך ההליך המשפטי, סעד כספי שיינתן בסופו של דבר עלול להיות חסר משמעות מעשית. לפיכך, נדרשת ערנות ונקיטת צעדים מתאימים בזמן על מנת להבטיח את האינטרסים של בעלי הדין.

בית משפט לענייני משפחה

בית משפט לענייני משפחה

עוד באותו נושא:

מירוץ סמכויות

במדינת ישראל, סמכות השיפוט בענייני משפחה נתונה לשתי ישויות מובחנות אך מקבילות: בית המשפט לענייני משפחה ובית הדין הרבני. סמכויות שיפוט אלו מקיפות שורה של

קרא עוד...
עורך דין משפחה מומלץ

כשזה מגיע לענייני משפחה, הרגשות עלולים להתגבר וההחלטות הופכות למורכבות. מגירושין ומשמורת ילדים ועד אימוץ ותכנון עיזבון, תיקי דיני משפחה, מטבעם דורשים לרוב ניסיון משפטי

קרא עוד...
תחום דיני המשפחה

תחום דיני המשפחה – דיני משפחה הם אולי המרתקים ביותר בכל תחומי המשפט, היות ומי שמתמחה בהם, מעורב בהם אישית מרגע הלידה שלו. אלה הם

קרא עוד...
Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 47 ביקורות
×
js_loader
a5
ערן עזרא – משרד עורכי דין ונוטריון
מחובר/ת
למעבר מהיר לשיחת ווטאסאפ עם עורך דין >>