בית דין רבני

בית דין רבני

גירושין אצל זוגות יהודים, נקבעים על פי דין תורה.

הסמכות הייחודית לדון בעניינים של נישואין וגירושין בין זוגות יהודים תושבי המדינה/אזרחיה, נתונה לבית דין רבני.
ע"מ שבני זוג ייחשבו לגרושים, עליהם לעבור טקס "גט" בפני בית דין רבני. על ה"גט" להינתן בהסכמות של הבעל ושל האישה על פי התקנות של "חרם דרבנו גרשום".

יש הסוברים, כי בעת משבר, כדאי לבעל לרוץ לבית דין רבני, ואילו לאישה כדאי למהר לבית משפט לענייני משפחה. מיתוס זה נפוץ אצל מרבית מבני הזוג, אולם הוא מהווה טעות מיסודו.

יש מקרים לפיהם, כדאי לגבר לפנות לבימ"ש לענייני משפחה ולא, "כעצתם של יודעי דבר", לבית דין רבני, לדוגמא: במקרה שבו רכוש שנצבר על ידי צדדים ורשום על שם האישה, פנייה של גבר לבי"ד רבני בתביעה כרוכה, עלולה היא לגרום לו נזק רב.
חשוב לבחון בכל מקרה לגופו, לאור הנסיבות, המטרות והיעדים אותם אנו מעוניינם להשיג.

מעבר לסמכות הייחודית של בית דין רבני, לדון בענייני גירושין ונישואין בין זוגות יהודים, תושבי המדינה/ אזרחיה, יש בסמכות שלו, בתנאים מסויימים, את האפשרות לדון בעניינים הנוגעים למשמורת ילדים, נושאי רכוש ומזונות האישה. הסמכות בעניינים אלו מקבילה לבי"ד רבני ולבימ"ש לענייני משפחה.

ע"מ שבית דין רבני יידון בנושאים אלו, צריך להגיש תביעת גירושין כרוכה שעונה על התנאים שנקבעו לכך בפסיקה:
1. תביעת גירושין כנה
2. התביעה כרוכה כדין
3. כריכת התביעה כנה
אם תביעת הגירושין הוגשה ראשונה לבית הדין הרבני, היא נכרכה כדין, והיא עונה על התנאים שנקבעו לכך בפסיקה, תוקנה הסמכות לבית דין רבני. במידה ותביעה לא עומדת במבחנים של הפסיקה, הסמכות תהא נתונה בעניינים אלו לבימ"ש לענייני משפחה, בלי כל קשר להקדמה בפנייה לערכאות.

הפזיזות שבפנייה לערכאות, גורמת לעתים לאיבוד מטרות הצדדים. לדוגמא: אין גירושין ללא סיבה שהיא מוצדקת בדין העברי. בי"ד רבני מיישם את הדין העברי בכל הנוגע לענייני גירושין. לכן, בהיעדר הסכמה של זוגות להתגרש, נדרש בן זוג להוכיח עילות גירושין מוצדקות. נושא זה, דורש ידע, מיומנות ובעיקר חשיבה אסטרטגית וחכמה. מומלץ להתייעץ בטרם "פתיחת תיק" של גירושין, ולעשות אינטגרציה כוללת בין כל המטרות ליעדים.

וודאי תתעניינו לקרוא על:

הסכם גירושין

הסכם ממון

צוואה

לקבלת ייעוץ משפטי מיידי בענייני בית הדין הרבני ניתן ליצור קשר לנייד שמספרו – 052-5070050 או למלא את דף "יצירת הקשר" ונציג מטעמנו ייצור קשר בהקדם.