תפריט
לשיחת ייעוץ חייגו עכשיו!

03-6442224

ידועים בציבור

מוסד הנישואין לא מתאים לכל אחד. יש זוגות שבהגדרה לא מעוניינים להינשא או שאינם יכולים להינשא על פי חוקי מדינת ישראל (הדין הדתי). כך לדוגמא לזוגות שאינם יכולים להינשא כדת משה וישראל (בחוקי מדינת ישראל):

  • זוגות אשר הינם חסרי דת
  • זוגות אשר הינם בעלי דתות מעורבות
  • בני זוג אשר הינם מאותו המין.
  • פסולי חיתון.

 

במדינת ישראל לא קיים הליך של נישואין אזרחיים ולצורך כך – זוגות יכולים להינשא בחו"ל ולהירשם במדינת ישראל כנשואים כזוג נשוי (שנישא בחו"ל). זוגות אשר נישאו בנישואין אזרחיים בחו"ל ונרשמו במרשם האוכלוסין כנשואים הם אינם ידועים בציבור, אלא בפועל חלות עליהם החובות והזכויות כזוג נשוי במדינת ישראל.

לגבי זוגות שלא נישאו כלל, הרי שבמקרים של זוגיות (תוך תחולת המבחנים המתאימים – כאשר התנאים העיקריים הם מגורים משותפים וניהול משק בית משותף) הם ייחשבו כידועים בציבור. המעמד של זוגות ידועים בציבור דומה במובנים רבים לזוגות נשואים.

חשוב לציין שכל הדיונים הקשורים לגירושין בבית המשפט לענייני משפחה ובבית הדין הרבני הינם בדלתיים סגורות. כך כשמדובר בזוגות נשואים וכך כשמדובר בידועים בציבור. באופן כללי מבחינת זכויות וחובות כלכליות הדין של ידועים בציבור די דומה לזוגות נשואים.

לגבי זכויות הוריות, הרי שאין שום הבדל בין זוגות נשואים לבין זוגות שאינם נשואים. הורה הוא הורה וטובת הקטנים ממשיכה להוות על עיקרון העל בכל דבר ועניין, בין אם המדובר בזוג נשוי ובין אם המדובר בזוגות שהם ידועים בציבור. לגבי זכויות הקטינים מבחינת דיני המזונות, הרי שאין הבדל בין זוג נשוי לבין זוג שהם ידועים בציבור.

חלה התקדמות משמעותית ברבות השנים להתפתחות של זכויותיהם של ידועים בציבור ויחד עם זאת אין זהות מוחלטת בזכויות בין זוג נשוי לבין זוג שהינם ידועים בציבור. ההכרה של זוגות ידועים בציבור לעיתים כרוכה בבירוקרטיה רבה וההגדרה קשורה לתנאים הקשורים להתנהלות הצדדים – תנאים עיקריים הם של מגורים משותפים ומשק בית משותף.

 

ההבדל העיקרי בין זוגות ידועים בציבור לזוגות נשואים בראי החוק הישראל

במדינת ישראל, זוגות רבים מנהלים חיים הזהים לחיי נישואין ומשפחה בכל ההיבטים, מבלי להסדיר את מערכת היחסים ביניהם באמצעות נישואים באופן פורמלי. במהלך השנים בתי המשפט לענייני משפחה בארץ, השוו את זכויותיהם של ידועים בציבור לאלו של זוגות נשואים, במגוון תחומים. עם זאת, חשוב להכיר בהבחנה ראויה לציון בין זוגות ידועים בציבור לזוגות נשואים, בראי החוק בישראל: על מנת שזוג ידועים בציבור, יהיו זכאים לממש את זכויותיהם מתוקף מעמדם, עליהם להוכיח את הסטטוס הנ"ל לרשויות הרלוונטיות. זאת בניגוד לזוגות נשואים. לכן כדאי לזוגות ידועים בציבור להסתייע בשירותיו של עו"ד דיני משפחה, כדי לערוך הסכמי ממון וצוואות, שיסייעו להם לעגן את זכויותיהם כידועים בציבור, באופן רשמי.

 

באילו תנאים ניתן להכיר בבני זוג כידועים בציבור?

בעבר היו קיימים קריטריונים נוקשים להכרה בידועים בציבור בישראל, כדוגמת הוכחת קיומה של מערכת יחסים זוגית ממושכת, לצד מגורים משותפים. אולם נכון  להיום, גם זוגות עם זוגיות טרייה יחסית, שאינם חיים תחת קורת גג אחת עדיין, יכולים להגיע להכרה כידועים בציבור, בתנאי שיש ביניהם קשר רומנטי עם אלמנט של שיתוף.

 

אילו זכויות יש לזוגות ידועים בציבור בישראל?

כאמור, כיום ניתן להשוות את מעמדם המשפטי של ידועים בציבור לזה של זוגות נשואים בכמה היבטים. ראשית, בני זוג בסטטוס של ידועים בציבור, זכאים לרשת זה מזה, בדומה לזוג נשוי, אלא אם אחד הצדדים או שניהם, ערך צוואה הקובעת אחרת.

זכות נוספת של ידועים בציבור, נוגעת לתשלומי מזונות. בתחום המזונות לילדים, מצב משפחתי אינו משפיע על החובה לשלם דמי מזונות בשום אופן. גם למזונות אישה, בת זוג ידועה בציבור עשויה להיות זכאית בפרידה, בדומה לאישה נשואה בגירושין שמתארכים, בעיקר אם הייתה תלויה כלכלית בבן זוגה. במצב כזה, ניתן לקבוע כי הידועה בציבור תהא זכאית למזונות משקמים, שיספקו לה תמיכה כלכלית בעקבות הפרידה, עד שתוכל להחזיר לעצמה את עצמאותה הכלכלית.

 

מה החשיבות של יצירת צוואה והסכמי ממון עבור בני זוג ידועים בציבור?

כפי שצוין קודם לכן, ידועים בציבור יורשים זה את זה באופן הדומה לזה של זוגות נשואים. עם זאת, מאחר שמעמד זה מצריך ביסוס משפטי, רצוי לבני זוג ידועים בציבור, לערוך בעזרת עורך דין ירושות וצוואות, צוואה המייעדת את בן זוגם כיורש באופן מובהק. בנוסף, במקרים בהם לאחד הצדדים יש ילדים ממערכת יחסים קודמת ובכוונתו להקצות חלק או את מלוא עיזבונם לילדים אלו, הצורך לערוך צוואה הופך אקוטי יותר. אחרת, בן הזוג הידוע בציבור, יהיה זכאי לרשת לפחות מחצית מהעיזבון.

עבור ידועים בציבור, חשובה גם עריכת הסכם ממון, המתווה בבירור את חלוקת הנכסים במקרה של פרידה. הדבר הופך להיות חיוני במיוחד כאשר אחד הצדדים מחזיק בנכס משמעותי, שלגביו הוא עשוי לרצות לשמור על זכויות הקניין שלו, במקרה של פרידה. אמצעי זהירות זה רלוונטי לנוכח חזקת השיתוף, החלה על נכסים של זוגות ידועים בציבור.

 

לסיכום

בהליכי פרידה בין בני זוג שהם נחשבים כידועים בציבור, מומלץ לקבל ייעוץ משפטי מעורך דין המתמחה בדיני משפחה ולבחון את נסיבות המקרה הספציפי (בחלקו דומה לזוגות נשואים ובחלקו יש פערים). חשוב להתייחס לכל הסוגייה של מזונות משקמים לבן/בת זוג, אופן חלוקת הרכוש, מזונות קטינים ומדורם, אחריות הורית, חלוקת זמני שהות ולאופן הפרדת המגורים המשותפים.

 

שאלות ותשובות בנושא ידועים בציבור

כן, ידועים בציבור יכולים לרשת זה את זה באופן הדומה לזוגות נשואים, אלא אם צוואה קובעת אחרת. עם זאת, ראוי לציין שזכות זו תלויה בהוכחת מעמד בני הזוג כידועים בציבור.

הקריטריונים להכרה בסטטוס של ידועים בציבור, התפתחו עם הזמן. בעבר, זה הצריך פעמים רבות מערכת יחסים ממושכת והוכחת חיים תחת קורת גג אחת. בימינו התרחב מושג הידועים בציבור, כך שהוא מאפשר גם לזוגות עם זוגיות קצרה יחסית וללא מגורים משותפים, לזכות בהכרה במעמד זה. דרישת המפתח היא מערכת יחסים רומנטית עם היבטים של שיתוף ושותפות בין הצדדים.

יצירת צוואה הקובעת את בן/בת הזוג כיורש של המצווה, חיונית במיוחד עבור ידועים בציבור. אמצעי זה מבטיח שבן הזוג יירש את עיזבונם בהתאם לרצונם. מאחר והכרה במעמד ידועים בציבור טעונת הוכחה, קיום צוואה מבטל כל אי בהירות ושומר על זכויות הירושה של בן הזוג.

עריכת הסכם ממון משמעותית במיוחד עבור זוגות ידועים בציבור, ובמיוחד כאשר צד אחד מחזיק בנכסים או בהון משמעותי מלפני תקופת הזוגיות. חשיבות הסכם הממון נובעת מהיותו  מסמך משפטי מחייב, המפרט את אופן חלוקת הנכסים בין בני הזוג במקרה של פרידה, ומציע הגנה על זכויות קניין הן בנכסים המשותפים והן בנכסים הפרטיים לכל צד בקשר. הוא משמש כאמצעי זהירות חיוני כדי להבטיח תוצאה הוגנת וקבועה מראש, במקרה של פירוק מערכת היחסים הזוגית, ובכך בספק בהירות וביטחון לשני הצדדים.

 

ידועים בציבור

ידועים בציבור

עוד באותו נושא:

Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 47 ביקורות
×
js_loader
a5
ערן עזרא – משרד עורכי דין ונוטריון
מחובר/ת
למעבר מהיר לשיחת ווטאסאפ עם עורך דין >>