מירוץ סמכויות

מירוץ סמכויות

לקבלת ייעוץ משפטי מיידי מעורך דין המתמחה במירוצי סמכויות התקשרו לנייד 052-5070050 או מלאו את הפרטים בדף "יצירת קשר" ונציג מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.

מירוץ סמכויות – משבר בחיי נישואין עלול להוביל את צדדים לפעול בדרכים שונות שנובעות ממניעים שונים. לדוגמא, בני זוג רבים חוששים שמא הצג האחר יקדים אותם בפנייה לערכאות. מהלך זה מוביל אותם למהר בפנייה לערכאות בדרך של תביעה מתאימה או בקשה רלוונטית. לעיתים, החשש מתברר כעורבא פרח, לכן חשוב לא להיות פזיז.

כיום, נוצר אבסורד מבחינת הערכאות. המערכת המשפטית שאמונה על הציבור וכל מטרתה היא לקדם ולעודד צדדים לשמר את התא המשפחתי שלהם, מעודדת היא ע"י מרוץ סמכויות בין ערכאות, את הצדדים למהר ולהגיש תביעות גירושין, ביניהם תביעת מזונות, משמורת ילדים, ענייני רכוש וכו', לערכאות הדיוניות המתאימות.

חיפזון הוא מהשטן: לפני הפנייה באופן עצמאי לערכאות, וללא ההבנה המתאימה בנוגע להשלכות הכרוכות בכך, תימנעו מפעולות אשר יזיקו לכם בעתיד.

לשם כך נועדו עורכי דין בתחום הגירושין, שחשוב להיוועץ עימם ויפה שעה אחת קודם.

בג"ץ פלמן, קבע כללים מנחים בעניין מרוץ סמכויות כאשר מוגשות תביעות הן ע"י הבעל וע"י האישה. נקבע, שגם ביה"ד הרבני וגם בימ"ש לענייני משפחה, יכולים לקבוע האם לאותה הערכאה בה הם דנים, יש את סמכות השיפוט או שהסמכות נתונה לערכאה אחרת. כן נקבע, כי אין לקבוע באופן גורף שכל החלטה של הערכאה שהחליטה ראשונה בעניין, סמכותה היא זו שתחייב את הערכאה האחרת. אולם, בשל עיקרון הכיבוד ההדדי בין הערכאות, נקבע כי רק "במקרים חריגים" ורק בהתקיים "טעם מיוחד", תחליט הערכאה השניה בעניין סמכותה, חרף העובדה שערכאה אחרת כבר החליטה שהנושא יידון בסמכותה.

קיימת חשיבות רבה לפנייה לערכאה מסוימת.
כך לדוגמא: בנושאי רכוש: בימ"ש לענייני משפחה פוסק עפ"י החוק האזרחי, לעומת זאת בי"ד רבני פוסק לרוב עפ"י דין דתי, חרף העובדה שפסיקת בית דין גבוה לצדק מחייבת את ביה"ד הרבני לפסוק עפ"י החוק האזרחי.
סדרי הדין והראיות הנהוגים בבית משפט לענייני משפחה שונים מסדרי הדין בבה"ד הרבניים.
השאלה לאיזו ערכאה לפנות, תלויה במקרה הרלוונטי ובנסיבותיו.

המיתוס הנפוץ כי ביית הדין הרבני "טוב לגבר" ובית משפט לענייני משפחה "כדאי יותר לאישה" התברר במקרים רבים כמוטעה. לכן, רצוי להיוועץ עם עורך דין בתחום על מנת לבחור את הערכאה המתאימה ביותר למקרה הנדון.

מירוץ סמכויות – הקדמת בן זוג בפנייה לערכאות חשובה, יש לה השלכות רבות ומשמעויות בקביעת האסטרטגיה.

לקבלת ייעוץ משפטי מיידי מעורך דין המתמחה במירוצי סמכויות התקשרו לנייד 052-5070050 או מלאו את הפרטים בדף "יצירת קשר" ונציג מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.