תפריט
לשיחת ייעוץ חייגו עכשיו!

03-6442224

פסילת צוואה

פסילת צוואה היא החלטה משמעותית שאין להקל בה ראש. הליכים משפטיים מסוג זה נמשכים בדרך כלל מספר שנים וכרוכים בעלויות ניכרות לכל הצדדים המעורבים. קיימות עילות שונות שבגינן ניתן לפסול את הצוואה, כגון טענות של חוסר כשירות מצד המצווה או חשד להשפעה בלתי הוגנת.

אולם בסופו של דבר, הנטל להוכחה עילת הפסילה מוטל על המבקש להוכיח כי הצוואה אינה משקפת במדויק את רצונו של המוריש. במאמר הבא, נספק סקירה מקיפה של העילות הנוספות להתנגדות לצוואה, נתאר את ההיבטים הפרוצדורליים, נדון בהוצאות הנלוות להליך ונציע הנחיות לבחירת עורך דין לטיפול בהתנגדות לצוואה.

 

על פגמים מהותיים מול פגמים צורניים כעילות להגשת בקשה לפסילת צוואה

כאשר מועלית התנגדות נגד צוואה, שואף בית המשפט לברר האם המסמך משקף במדויק את כוונות המוריש. קיימות שלוש עילות עיקריות לפסילת צוואה, שכולן נופלות בקטגוריה של "פגם מהותי". המשמעות היא שאמנם הצוואה עשויה להיראות תקפה על פני השטח, אך תוכנה אינו מייצג באמת את רצונו של המוריש.

לעומת זאת, "פגם צורני" מתייחס למקרים בהם הצוואה לא עומדת בקריטריונים המשפטיים לעריכתה, כגון היעדר חתימתו של אחד העדים לעריכת המסמך.

 

באילו נסיבות עשויה לעמוד על הפרק פסילת צוואה?

הסיבות העיקריות להתנגדות לצוואה והגשת בקשה לפסילת הצוואה, הן כדלקמן:

 • אי כשירות המצווה: מדובר במצבים שבהם המוריש חווה מצב רפואי או נפשי שפגע בכושר השיפוט שלו, מה שהוביל לעריכת הצוואה בהעדר צלילות הדעת (כפי שקורה לעיתים במקרי דמנציה או התמודדות עם הפרעה נפשית). בין כל הנימוקים, קל יותר להוכיח את חוסר הכשירות, מכיוון שלעתים קרובות היא נתמכת בתיעוד רפואי או חוות דעת מומחים המשמשות ראיה "חותכת" יחסית להעדר הכשירות של המצווה לעריכת צוואתו.
 • מעורבות של בעל עניין: התערבות בעריכת צוואה של אדם אחר אסורה בהחלט. אם קיימת התערבות כזו, היא מספקת עילה לפסול את הצוואה. התערבות יכולה להתבטא בדרכים שונות, לרבות עריכת הצוואה בידי אדם אחר בשם המוריש, תקשורת של צד שלישי עם עורך הדין האחראי על עריכתה או קיום קשר אישי עם אחד הצדדים המוטבים בצוואה. צורת ההתערבות הבוטה ביותר היא נוכחות במהלך עריכת הצוואה, המהווה עילה חזקה לפסילתה.
 • השפעה בלתי הוגנת: כאשר אדם מחזיק בעמדת כוח על המוריש או המוריש תלוי בו בצורה כלשהי, עלולה להיווצר השפעה בלתי הוגנת. במקרים של תלות קיצונית, בהם המוריש מסתמך במידה רבה על המשפיע ומנותק מבני משפחה אחרים או מגורמים חיצוניים, ניתן לפסול את הצוואה על בסיס השפעה בלתי הוגנת. לדוגמה, אם המוריש סובל ממחלה פיזית קשה והמטפל מפעיל שליטה על כל פעולותיו והאינטראקציות שלו, עלול להיווצר מצב של השפעה בלתי הוגנת.

 

מעבר לכך, קיימות עילות נוספות לביטול צוואה, כגון זיוף או הימצאות צוואה מאוחרת שלא נרשמה אצל רשם הירושה. עם זאת, נסיבות אלה שכיחות במידה פחותה.

 

מה כרוך בתהליך של פסילת צוואה?

התנגדות לצוואה הוא הליך משפטי מורכב ביותר בתחום דיני המשפחה, הנמשך לרוב מספר שנים. באופן כללי, תהליך התנגדות לצוואה כולל שלושה שלבים:

 1. הגשת ההתנגדות: יש להגיש את ההתנגדות תוך לא יאוחר מ- 14 ימים לאחר פרסום הבקשה לצו קיום צוואה.
 2. התייעצות עם עורך דין עיזבון: בטווח זה של 14 יום, רצוי לפני פקיעת תוקפו, רצוי לקבוע פגישת ייעוץ עם עורך דין עיזבון מנוסה. בפגישה זו מוסרים לעורך הדין את כל הפרטים הרלוונטיים לתיק, לרבות תוכן הצוואה, נימוקי ההתנגדות וכל הגורמים התומכים לכאורה, בעילה לפסילת הצוואה. לאחר מכן עורך הדין יציע את חוות דעתו המקצועית, יעריך את סיכויי ההצלחה, יפרט את הצעדים הדרושים ויספק הערכת עלות.
 3. הגשת ההתנגדות לצוואה בפועל ופנייה להליכי משפט: אם תבחרו להמשיך, עורך הדין יגיש בשמכם את ההתנגדות לרשם הירושה, אשר לאחר מכן יעביר אותה לבית משפט לענייני משפחה. התיק יתקבל אוטומטית, ודחייה ללא משפט היא מאוד לא סבירה.
  ההליכים המשפטיים כוללים מספר שלבים, לרבות הכנות קדם משפט, הצגת ראיות, עדויות עדים, ניסיונות פשרה וטיעונים מסכמים. בשל האופי המובנה של מערכת בתי המשפט, קיים בדרך כלל פער זמן משמעותי בין השלבים הללו, הנפרש לרוב על פני מספר חודשים בין שלב לשלב. לאורך כל תקופת המשפט, הצוואה נותרת קפואה, ואף אחד מהנהנים אינו יכול ליהנות מהוראותיה עד למתן פסק דין.

 

שוקלים להגיש בקשה לפסילת צוואה? כדי לדון במקרה שלכם ולקבל הכוונה מקצועית המותאמת לנתוניכם – צלצלו כעת אל עו"ד ערן עזרא בטלפון: 03-644-2224.

 

מהי עלות פסילת הצוואה?

העלות של בקשת פסילה לצוואה נקבעת בדרך כלל על פי משך התיק ומורכבותו ויכולה להיות משמעותית למדי. בדרך כלל ישנן שתי שיטות תמחור למקרים של בקשת פסילה לצוואה: עמלה קבועה שנקבעת מראש או אחוז מהירושה הצפויה.

כאשר משתמשים במבנה שכר טרחה מבוסס אחוזים, עורכי דין בדרך כלל מבקשים כ- 5% מסכום הירושה הצפוי. במקרים מסוימים נקבעת עמלת בסיס, אליה מתווסף האחוז מהירושה. בתיקים עם עמלה קבועה, העלות הממוצעת של התנגדות לצוואה נעה בין 40 ל- 80 אלף שקלים, אך היא עשויה להגיע גם למאות אלפי שקלים.

 

בחירת עורך דין לענייני ירושה לצורך פסילת הצוואה

לאור המורכבות המשמעותית הכרוכה בפסילת הצוואה, כאשר בוחנים לאיזה עורך דין לפנות לטובת הגשתה הבקשה, חשוב לברר את הדברים הבאים:

 1. מה היקף ניסיונו בתחום הירושה? בררו כמה זמן עורך הדין עוסק בתחום דיני הירושה. ניסיון יכול להוות אינדיקטור להיכרותו עם המורכבות והניואנסים של ההתנגדות לצוואה.
 2. איזה רקורד יש לעורך הדין בתיקי פסילת צוואות? שאלו לגבי מספר פסילות הצוואה בהן טיפל עורך הדין ומה היה שיעור ההצלחה שלהן. הבנת ההישגים הקודמים שלו תספק לכם אומדן לגבי היכולות והיעילות של המייצג בתחום המסוים הזה.
 3. האם יש לעורך הדין היכרות עם מקרים דומים לשלכם? שאלו האם עורך הדין טיפל במקרים דומים לשלכם. זה ימחיש לכם את הבנתו את האתגרים וההיבטים המשפטיים הספציפיים שעלולים להתעורר במצבכם.

 

בנוסף, זה יכול להיות מועיל לבקש לשוחח עם לקוחות קודמים שטופלו על ידי עורך הדין בתיקים דומים לשלכם. למרות שסביר להניח שעורך הדין יחבר אתכם רק עם לקוחות מרוצים, שיחות אלו עדיין יכולות לספק לכם תובנות חשובות לגבי אופי העבודה עם עורך הדין וסיכוייו להשיג עבורכם את התוצאות להן אתם מקווים.

 

לסיכום

פסילת צוואה הוא הליך משפטי מורכב ומסובך הדורש מומחיות וניסיון בתחום דיני הירושה. לכן אם נקלעתם למצב בו אתם שוקלים להגיש התנגדות לצוואה, מומלץ מאוד להיעזר בשירותיו של עורך דין ירושות וצוואות מנוסה שיוכל ללוות אתכם בתהליך. עורך דין ערן עזרא סייע במרוצת שנות פעילותו לאנשים רבים בהגשת התנגדויות לצוואות ובמיצוי הזכויות שלכם בירושה. נשמח לפעול כך גם עבורכם.

פנו עוד היום אל משרד עו"ד ערן עזרא ותקבלו סיוע משפטי איכותי ובגובה העיניים מטעם עו"ד דיני משפחה מוביל עם הסמכת עורך דין לענייני גישור, שידאג לאינטרסים שלכם לאורך כל הדרך. לפרטים נוספים – חייגו: 03-644-2224.

 

שאלות ותשובות בנושא פסילת צוואה

הפרט שיכול ליזום התנגדות לצוואה הוא כל מי שיש לו אינטרס ישיר בעניין. למשל, לכל אחד מילדי המוריש יש זכות לבקש לפסול את הצוואה. גם אנשים שאינם בעלי קרבת דם לנפטר, יכולים מבחינה טכנית לבקש לפסול את הצוואה, אך רק אם יש להם יסוד סביר להאמין שהיה צריך לכלול אותם במסמך או אם הם כבר מוזכרים בצוואה.

בממוצע, מחיר ההתנגדות לצוואה יכול לנוע בין 40-80 אלף שקלים, עם פוטנציאל להגיע למאות אלפי שקלים. העלות הסופית תלויה בגורמים שונים, לרבות מורכבות התיק, מספר הדיונים הנדרשים בערכאות וכמות הצדדים המעורבים בתביעה.

מורכבות נכסי העיזבון, ריבוי הדיונים והמעורבות של גורמים מרובים בהליך פסילת הצוואה, יכולים להגדיל את העלות הכוללת של הטיפול בתיק, באופן משמעותי. מורכבות נוספת עשויה להתעורר עם מבנים פיננסיים מורכבים, מאריכים את התיק ודורשים מומחיות רבה יותר.

אמנם זה אפשרי מבחינה טכנית לייצג את עצמכם בהליך המשפטי, אבל בדרך כלל זה לא מומלץ, במיוחד כשמדובר בפסילת צוואה. מקרי ההתנגדות הם לרוב מורכבים ביותר, הדורשים הבנה עמוקה של דיני הירושה ומומחיות משמעותית כדי לנווט בהם בהצלחה. כך שגם אם יש לכם סיבה מוצדקת לפסול את הצוואה, ניסיון לעשות זאת ללא סיוע של עורך דין לענייני ירושה, עלול להוביל להצגה לקויה של ראיות ולמלכודות פוטנציאליות עקב גורמים שונים הנשענים במידה רבה על מומחיותו של עורך הדין.

 

פסילת צוואה

פסילת צוואה

עוד באותו נושא:

עריכת צוואה

עריכת צוואה בשלבים מסוימים בחיים, חושב אדם, על אחרית ימיו. מסיבות שונות ומגוונות אי הותרת צוואה עלולה לגרום לסכסוכי יורשים. הותרת צוואה מבטיחה שרצונו של המוריש

קרא עוד...
הפקדת צוואה

תקנות הירושה מבהירות את נושא הפקדת צוואה, כך לדוגמא – תקנה 6 לתקנות, מסדירה את עניין הפקדת הצוואה אצל הרשם לענייני הירושה. מי שמבקש להפקיד

קרא עוד...
עורך דין התנגדות לצוואה

לאחר מותו של אדם קרוב, ייתכן שתתעורר מחלוקת בנוגע לצוואתו. במקרים אלה, ייתכן שתצטרכו לשקול הגשת התנגדות לצוואה. הליך זה מורכב ודורש ידע משפטי נרחב,

קרא עוד...
Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 47 ביקורות
×
js_loader
a5
ערן עזרא – משרד עורכי דין ונוטריון
מחובר/ת
למעבר מהיר לשיחת ווטאסאפ עם עורך דין >>