תפריט
לשיחת ייעוץ חייגו עכשיו!

03-6442224

התרת נישואין טפסים

במשך שנים רבות זוגות ממוצא דתי מעורב, חסרי דת וזוגות חד מיניים בישראל, נתקלו בבעיה של ממש בבואם להתגרש. זאת משום שבישראל הסדרת המעמד האישי והמשפחתי מתבצעת על פי חוק בבתי הדין הדתיים, על פי שיוכם הדתי של בני הזוג. על רקע זה, הליך התרת נישואין הפך לצורך הולך וגובר בחברה הישראלית המודרנית. הליך ייחודי זה מציע פתרון אזרחי לבני זוג שאינם יכולים לפנות להליך גירושין בבית דין דתי. בשורות הבאות נפרט כיצד הגשת בקשה להתרת נישואין מתבצעת, מהם הפרטים שיש לכלול בבקשת התרת נישואין טפסים נלווים שיש לצרף לבקשה וחשיבות הליווי המשפטי בתהליך.

 

כיצד מוגשת בקשה להתרת נישואין?

כדי לפתוח בהליך של התרת נישואין, יש להגיש בקשה מסודרת הכוללת את כל המסמכים הרלוונטיים. הבקשה צריכה להיות מנוסחת בצורה מסוימת, עם כותרת ברורה של "בקשה לקביעת שיפוט בעניין התרת נישואין". היא תוגש בחמישה עותקים ובגוף הבקשה יש לכלול פרטים מזהים של שני בני הזוג – שמות, מספרי זהות או דרכון, אזרחות ודת. אם אחד מבני הזוג נוצרי, יש לציין את העדה הספציפית אליה הוא משתייך. כדי להגיש את הבקשה בצורה מדויקת ותקינה, ניתן להסתייע בייעוץ עו"ד דיני משפחה.

 

הפרטים הנדרשים בבקשה להתרת נישואין

פרט חשוב שיש לכלול בבקשה הוא מקום המושב של כל אחד מבני הזוג בעת הגשת הבקשה, וכן מקום מגוריהם המשותף האחרון, אם הם כבר אינם גרים ביחד. בנוסף, יש לפרט את נסיבות הנישואין – תאריך, מיקום ואופי הטקס (אזרחי או דתי). לבסוף, חשוב לפרט את הנימוקים העובדתיים והמשפטיים עליהם מתבססת הבקשה להתרת הנישואין.

 

התרת נישואין טפסים נלווים שיש לצרף לבקשה

מעבר לגוף הבקשה עצמה, יש לצרף מספר מסמכים תומכים בחמישה עותקים. ראשית, נדרש תצהיר המאמת את העובדות שבבקשה, אותו צריכים לחתום שני בני הזוג אם הם מגישים את הבקשה ביחד. שנית, יש לצרף העתק או צילום מאושר של תעודת הנישואין. בנוסף, נדרשים אישורים על הדת של כל אחד מבני הזוג ותמצית רישום ממרשם האוכלוסין עבור המבקש, כולל פרטי שינויים ותיקונים (למעט שינויי כתובת). אם אחד מהמסמכים אינו בעברית, יש לצרף לו תרגום נוטריוני מאושר לעברית.

 

טיפול בתעודות נישואין לא בעברית

בפרט לגבי תעודות נישואין שאינן בעברית, מומלץ לפנות לנוטריון דובר את שפת התעודה המקורית ולהנפיק מספר העתקים מאושרים. כך תוכלו לשמור עותקים נוספים לשימוש עתידי במקרה הצורך.

 

התרת נישואין טפסים שיש להגיש גם במקרה התנגדות של אחד הצדדים

מה קורה אם אחד מבני הזוג מתנגד להתרת הנישואין? במקרה כזה, על בן הזוג המעוניין בהתרה להגיש תובענה עצמאית, בפורמט זהה לזה שתואר לעיל. את הבקשה והמסמכים הנלווים יש להמציא לבן הזוג המתנגד, בצירוף הודעה כי עליו להגיב ולהגיש כתב הגנה.

 

התרת נישואין כשאחד הצדדים מחוץ לישראל

לעתים עולה השאלה מה קורה כאשר אחד מבני הזוג גר מחוץ לישראל. במקרים כאלה נדרשת "המצאה מחוץ לתחום" של מסמכי התביעה. המשמעות היא שיש להגיש את בקשת התרת הנישואין בליווי בקשה נפרדת להמצאה אל מחוץ לגבולות המדינה.

 

לסיכום

התרת נישואין אזרחיים מהווה פתרון הכרחי עבור זוגות חסרי דת, זוגות חד מיניים וזוגות מעורבים מבחינה דתית המבקשים להתגרש. על אף המורכבות הבירוקרטית הכרוכה בהליך, הכוללת הכנה קפדנית של מסמכים ועמידה בדרישות החוק, מדובר במסלול אפשרי ונגיש לכל דורש. גם במצבים מאתגרים כמו מגורים נפרדים של בני הזוג או התנגדות של אחד הצדדים, ניתן עדיין להשלים את ההליך בהצלחה. החוכמה היא להתחיל בתהליך מוקדם ככל הניתן תוך כדי הסתייעות בשירותי עורך דין לענייני משפחה שיודע לנווט במורכבות המשפטית הכרוכה בהתרת הנישואין.

 

שאלות ותשובות בנושא התרת נישואין טפסים

לבקשה להתרת נישואין יש לצרף מספר מסמכים חיוניים: תצהיר המאמת את העובדות המוצגות בבקשה, עליו יחתמו שני בני הזוג אם הם מגישים את הבקשה במשותף. בנוסף, נדרש העתק או צילום מאושר של תעודת הנישואין המקורית. יש להציג גם אישורים על הדת של כל אחד מבני הזוג, כמו גם תמצית עדכנית של רישום המבקש ממרשם האוכלוסין, הכוללת את כל השינויים והתיקונים הרלוונטיים, למעט שינויי כתובת. לבסוף, אם אחד המסמכים כתוב בשפה זרה, יש לדאוג לתרגום נוטריוני מאושר לעברית של אותו מסמך. בנוסף, טפסי הרצאות פרטים, תצהיר מכר קרוב (כאשר אחד הצדדים חסר דת) וטפסים המחוייבים על פי החוק. 

כן, גם אם אחד מבני הזוג מתנגד להתרת הנישואין, בן הזוג השני יכול עדיין להגיש תביעה עצמאית. התביעה תהיה זהה במתכונתה לזו המוגשת במקרים הרגילים, אך יהיה צורך להמציא לבן הזוג המתנגד את כל המסמכים הנלווים, בצירוף הודעה כי עליו להגיש כתב הגנה. 

ברוב המקרים, כאשר יש הסכמה משותפת – התרת נישואין אזרחיים מתבצעת ללא צורך בנוכחות פיזית של בני הזוג בדיונים המשפטיים. יחד עם זאת, לשופטים יש סמכות לזמן את בני הזוג להופיע בפניהם אם הם רואים צורך בכך, למשל כדי לקבל הבהרות נוספות או נימוקים משלימים הקשורים לבקשה. עם זאת, הנוהג הרווח הוא שההליך מתנהל ללא התייצבות. בדומה לכך, הגשת הבקשה וכל הטיפול בה מתבצעים באמצעים דיגיטליים דרך משרדי עורכי הדין, כך שאין הכרח בנוכחות פיזית של מי מהצדדים, למעט החתימה על כלל התצהירים.

מאוד מומלץ להיעזר בייצוג של עורך דין מנוסה בתחום דיני המשפחה לצורך ליווי הליך התרת נישואין אזרחיים. מדובר בהליך הדורש ידע נרחב ומעמיק בחוק ובפרוצדורה המשפטית הייחודית לנושא. לעורכי דין העוסקים בתחום יש גם גישה למערכות הממוחשבות הרלוונטיות המאפשרות הגשה יעילה של מסמכים. שילוב של בקיאות משפטית וניסיון פרקטי יכולים לחסוך תקלות ועיכובים מיותרים ולהבטיח שההליך יתנהל על הצד הטוב ביותר. לכן, העניין מומלץ. 

 

התרת נישואין טפסים

התרת נישואין טפסים

עוד באותו נושא:

עורך דין מגשר גירושין

הליך גירושין הוא אחד האירועים המשמעותיים והמאתגרים ביותר בחייו של אדם. מלבד ההיבטים הרגשיים הכרוכים בפירוק התא המשפחתי, ישנם גם היבטים משפטיים וכלכליים מורכבים שיש

קרא עוד...
עלויות התרת נישואין 

רבים מהזוגות המתגרשים ומצויים בפני הליך של התרת נישואין מוצאים את עצמם בפני הליך מורכב עם שאלות רבות וביניהן: כמה עולה התרת נישואין?  מה העלויות

קרא עוד...
התרת נישואין חד מיניים

בשנים האחרונות, הנושא של התרת נישואין חד מיניים תופס תאוצה בשיח הציבורי והמשפטי בישראל. הליך זה, המיועד לזוגות מאותו מין שנישאו בחו"ל ומבקשים להיפרד, מהווה

קרא עוד...
Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 47 ביקורות
×
js_loader
a5
ערן עזרא – משרד עורכי דין ונוטריון
מחובר/ת
למעבר מהיר לשיחת ווטאסאפ עם עורך דין >>