תפריט
לשיחת ייעוץ חייגו עכשיו!

03-6442224

עורך דין הסכם ממון

יש הסוברים, ובצדק, שהסכם ממון הוא אחד הכלים המשמרים את חיי הנישואין. הסיבה לכך היא שהוא מסיר את הערפל מרכוש שהביא עימו צד מלפני הנישואין. אחוזי הגירושין הגבוהים מביאים צדדים להגן על רכוש שהביאו לנישואין.

הדבר מקבל משנה תוקף כשמדובר בנישואין שניים או שלישיים. הסכם הממון מסדיר את היחסים הרכושיים בין צדדים. בהיעדר קיומו של הסכם ממון, ככל הנראה, בהתאם לחוק ולפסיקה יחולק כל הרכוש בחלקים שווים. דוגמא להסכם ממון

אתר www.www.eranezra.co.il מכיל דוגמא להסכם ממון, והוא בוחן את הדברים החשובים. חשוב לזכור, כי דוגמא להסכם ממון טוב, היא זו שצופה פני עתיד. הסכם בין זוג עם ללא ילדים, אינו דומה להסכם ממון לאחר שהביאו הצדדים מספר ילדים וכו'.

הרעיון המרכזי בעריכת הסכם מעין זה, הוא לצפות את המשטר הרכושי שינהג בעתיד. חשוב להיוועץ עם עורך המתמחה בהסכמי ממון שכן ההסכם של היום יקבע, ככל הנראה, את עתיד רכושכם, בין אם אתם החותמים או המחתימים. יתרון גדול קיים להסכם ממון והוא הסרת הערפל מרכושם של הצדדים.

החוק ליחסי ממון בין בני זוג (התשל"ג – 1973) קובע, כי הסכם ממון על פי חוק יחסי ממון ייכתב ויאושר בבית המשפט לענייני משפחה או בבי"ד.  לפי העניין. שינוי בהסכם ייערך בכתב ויעבור גם הוא את אישור הערכאה הרלוונטית. הסכם ממון שנערך לפני נישואין, יאומת על ידי רושם נישואין או נוטוריון. חשוב להיוועץ עם עורך דין מתמחה בתחום על מנת למצוא את המאפיינים המיוחדים למקרה הספציפי שלכם.

 

מה פשר המושג "הסכם ממון" ולמה הוא נועד? עורך דין הסכם ממון מסביר

הסכם ממון הוא חוזה רשמי שעורכים בני זוג בכתב, כדי לקבוע קווים מנחים לניהול ענייניהם הכספיים והקנייניים. מדובר באמצעי מקובל להסדרת העניינים הרכושיים בהתבסס על העדפותיו האישיות והפרטיות של כל צד בזוגיות. כיום, זוגות רבים בישראל פונים לסיוע של עורך דין הסכם ממון על מנת לעגן את זכויות הקניין שלהם באופן פורמלי, בין אם הם בוחרים להינשא ובין אם הם בוחרים לחיות יחד בתור "ידועים בציבור".

הסכם ממון משמש להגנה על נכסיהם של הצדדים בזוגיות, ופועל במידה רבה, כ"תעודת ביטוח" לרכושם. מטרתו העיקרית היא למנוע סכסוכים כספיים בין הצדדים במקרה של פרידה, על ידי הגדרת יחסיהם הפיננסיים של בני הזוג כבר בשלב מיסוד הקשר.

במסגרת זו, נהוג בין היתר לציין אילו נכסים יישארו רכושו האישי של כל אחד מבני הזוג ואילו נכסים ייחשבו כרכוש משותף, אשר לשני הצדדים תהיינה זכויות בעלות שוות בו.

יצירת הסכם ממון היא צעד חשוב במיסוד הזוגיות, וככזה – מומלץ לבצעו בעזרת עו"ד דיני משפחה בעל ניסיון רב בעריכת הסכמים מסוג זה. הדבר מבטיח שההסכם ייערך בצורה מקצועית כך שיגן על האינטרסים הרכושיים של שני בני הזוג כראוי ויעגן את זכויותיהם במישור המשפטי.

מדוע כדאי להיעזר בשירותיו של עורך דין הסכם ממון?

כל הסכם משפטי הוא מסמך ייחודי שלחתימה עליו השלכות מרחיקות לכת, ולכן חיוני לנסח אותו בדייקנות ובבהירות כדי למנוע אי הבנות ומחלוקות בהמשך הדרך. הדבר מקבל משנה חשיבות, כאשר מדובר בעריכת הסכמי ממון, שבכוחם להשפיע על עתידם הכלכלי של הצדדים במידה ניכרת. לכן כדאי מאוד להעסיק עורך דין הסכמי ממון מנוסה ומיומן, שיסייע ביצירת ההסכם ובהתאמתו המיטבית לצרכיהם ונסיבותיהם הפרטניות של שני בני הזוג.

 

באילו נכסים עורך דין הסכם ממון מטפל?

במסגרת הסכם הממון, דואג עורך הדין שעורך את המסמך להתייחס לשני סוגי נכסים עיקריים:

  1. נכסים שנצברו לפני הנישואין או החיים המשותפים.
  2. נכסים שנצברו מיום הנישואין ואילך.

בנוסף, הוא מתייחס ל:

  • נכסים שנצברו מיד לאחר חתימת ההסכם, שההסכם קובע האם יוחזקו ביחד או לחוד.
  • נכסים שנצברו במהלך הנישואין, עם החלטות לגבי בעלות משותפת, בעלות נפרדת או חלוקה על סמך תרומת כל אחד מהצדדים להשגתו.

הסכם הממון מסדיר את מערכת היחסים הכלכלית בין בני הזוג, תוך חתירה להוגנות מרבית. הסכם ממון שנערך כהלכה וכדין, גובר על הוראות החוק בישראל לעניין יחסי ממון בין בני זוג וחזקת השיתוף, מה שמאפשר לבני הזוג להתאים את המסגרת הכלכלית והמשפטית המועדפת עליהם לצרכיהם והעדפותיהם.

 

לסיכום

הדרך היחידה לשלוט באופן חלוקת הרכוש בין בני הזוג בתרחיש של פרידה או גירושין, ולהתאימה להעדפותיהם האישיות, היא באמצעות הסכם ממון. סיוע מטעם עורך דין הסכם ממון, מקנה לבני הזוג תחושת ודאות רבה יותר לגבי השותפות הכלכלית הצפויה להיווצר ביניהם במסגרת חייהם המשותפים. בהתאם לכך, מדובר בכלי שמסייע להפיג מתחים בזוגיות – ללא עיסוק בסוגיות ממוניות, שעלולות לפגוע באמון בין הצדדים.

למידע נוסף על עריכת הסכם ממון באופן מקצועי ויסודי, מומלץ להתייעץ עם עורך דין לענייני משפחה.

 

שאלות ותשובות בנושא עורך דין הסכם ממון

הסכם ממון נוצר כדי לספק הגנה לשני בני הזוג תוך טיפוח הבנה ברורה של הציפיות הכלכליות שלהם בתוך מערכת היחסים ובתרחיש אפשרי של פרידה. בניגוד לסברה הרווחת, זהו לא כלי ששמור רק ל"עשירים" – אפילו מי שיוצאים לחיי נישואין עם משאבים כספיים צנועים, יכולים להפיק תועלת רבה מהסכמים כאלה. 

בין אם לצד אחד בזוגיות יש עושר רב יותר וברצונו להגן על נכסיו, או שלצד השני יש פחות משאבים וברצונו להימנע מקיפוח פוטנציאלי – לתרומתו של כל אדם לתא הזוגי והמשפחתי יש ערך. תרומה זו עשויה להתבטא בצורות שונות, לרבות תרומות כספיות או תרומות לא כספיות כגון תמיכה רגשית, טיפול בילדים, ניהול משק בית ועוד. כריתת הסכם ממון הוגן ומפורט, מבטיחה בהתאם לתיאום ציפיות של הצדדים – את רווחתם של שני בני הזוג בתרחיש של פרידה, ללא קשר למצבם הכלכלי ההתחלתי. 

קיימת טעות נפוצה שאם הסכם ממון לא נחתם לפני החתונה, הוא הופך לבטל, ואין הזדמנות להקים אחד אחר כך. אולם בפועל, הסכמי ממון יכולים להתבצע על ידי זוגות בנסיבות שונות: לקראת הנישואין, במהלך הנישואין ואפילו כששוקלים מגורים משותפים ללא נישואין.

על פי החוק, הסכמי ממון בין זוגות נשואים או זוגות שמתכננים להתחתן בקרוב, חייבים להיות מתועדים בכתב ולקבל אישור מבית משפט או מבית דין רבני. עם זאת, אם ההסכם נערך על ידי בני הזוג לפני הנישואין, הוא יכול לקבל תוקף גם באמצעות נוטריון ללא צורך בהתערבות שיפוטית.

 

עורך דין הסכם ממון

עורך דין הסכם ממון

עוד באותו נושא:

הסכם ממון לפני הנישואין 

עריכת הסכם ממון לפני הנישואין הפכה נפוצה מאוד בישראל, בעיקר לאור שיעורי הגירושין הגבוהים. הסכמים אלו מאפשרים לבני זוג להתמודד עם סוגיות כגון חלוקת רכוש

קרא עוד...
הסכם ממון לאחר נישואין

הסכם ממון הוא כלי חשוב להסדרת ענייני הרכוש בין בני זוג, במיוחד לקראת גירושין. אמנם עדיף לערוך הסכם שכזה טרם הנישואין, אך לעיתים נוצר הצורך

קרא עוד...
יתרונות הסכם ממון

הסכם ממון הוא הסכם משפטי מחייב בין בני זוג, אשר מסדיר את חלוקת הרכוש ביניהם במקרה של פקיעת הנישואין. הסכם זה יכול לספק לבני הזוג

קרא עוד...
שינוי הסכם ממון

כל הסכם ממון שנחתם בין בני זוג, נשאר בתוקף אלא אם שני הצדדים יסכימו לשנות או לבטל אותו. אולם חשוב לדעת שביטול או שינוי הסכם

קרא עוד...
Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 47 ביקורות
×
js_loader
a5
ערן עזרא – משרד עורכי דין ונוטריון
מחובר/ת
למעבר מהיר לשיחת ווטאסאפ עם עורך דין >>