תפריט
לשיחת ייעוץ חייגו עכשיו!

03-6442224

תפקיד המגשר

מצאתם את עצמכם מסובכים בסכסוך ירושה או מתמודדים עם המורכבות של גירושין? הליך הגישור מציע דרך ראויה ומומלצת לפתרון המחלוקות. במסגרת מאמר זה נבהיר את תפקיד המגשר בתהליך, נדגיש את היתרונות המרכזיים של הגישור בגירושין, ונספק קווים מנחים לבחירת המגשר האידיאלי. 

 

מה תפקיד המגשר?

מגשר, במהותו, הוא איש מקצוע מוסמך האמון על פיקוח והנחיית תהליכי גישור. אבל מה זה בעצם גישור? מדובר בהליך המשמש כאמצעי חלופי ליישוב סכסוכים מחוץ לגבולות הפורמליים של אולם בית משפט. באמצעות משא ומתן ישיר וחתירה להשגת פתרונות שיהיו מוסכמים הדדית בין הצדדים המעורבים במחלוקת, מגשר מקל על פתרון הסכסוך.

בכוחו של המגשר לכוון את השיחה בין הצדדים ולהבחין במדויק במהות המחלוקת הקיימת ביניהם. בהמשך, יכול המגשר להציע פתרונות פשרה המותאמים לצרכי הצדדים, ובסופו של דבר להביא לפתרון הסכסוך באופן שיניח את דעתם של כל המעורבים.

 

איזו הכשרה כדאי לחפש במגשר בהליכי גירושין וסכסוכים משפחתיים?

בעשור האחרון הולכת וגוברת המגמה להסתייע בשירותי גישור בתחום המשפטי, בשל יתרונותיו הרבים, עליהם נעמיק בהמשך. הליך הגישור מפוקח על ידי מגשר, שיכול להיות איש מקצוע מוסמך כמו עורך דין, רואה חשבון, פסיכולוג וכדומה, בתנאי שעבר הכשרה מיוחדת בתחום.

מטבע הדברים, במקרה של סכסוך משפטי, מומלץ מאוד להעסיק מגשר שהוא עורך דין, ובמיוחד כזה עם הסמכה בתחום המשפטי הרלוונטי. כך למשל, בסכסוכי משפחה שונים כמו סכסוכי ירושה או גירושין, מומלץ לפנות למגשר שהוא עורך דין לענייני משפחה, בעל רקורד של גישור מוצלח בסכסוכים דומים.

בנוסף לבקיאות משפטית וניסיון מקצועי, חיוני למגשר להיות בעל כישורי מנהיגות וכישורים בינאישיים חזקים, לצד הלך רוח אדיב וסובלני במיוחד. תכונות אלו מאפשרות למגשרים להפיג כעסים ומתחים בקרב הצדדים המעורבים בקונפליקט, תוך טיפוח סביבה נוחה ובטוחה לביטוי פתוח והשגת פתרונות ענייניים והוגנים.

 

על יתרונות העבודה עם מגשר בגירושין

הזינוק בפופולריות של הליכי הגישור בשנים האחרונות, מיוחס במידה רבה ליתרונותיהם הרבים. ראשית, ישנם יתרונות פיננסיים משמעותיים לעבודה עם עו"ד דיני משפחה עם הסמכת עורך דין לענייני גישור, המתבטאים בשתי דרכים מרכזיות:

  1. חיסכון בהוצאות משפטיות: במסגרת הגישור נחסכות מהצדדים העלויות הרבות הכרוכות בהליכים משפטיים, שעלולות להאמיר הן בשל שכר טרחת עורכי הדין המייצגים את בעלי הדין והן בשל ההוצאות המשפטיות השונות הנלוות לפתיחת התיק וניהולו בערכאות. לעומת זאת, עלות הליך גישור מותנית במספר פגישות הגישור, כאשר ההוצאות מתחלקות בין הצדדים.
  2. מניעת פגיעה כלכלית הנובעת מהסכסוך: כך למשל, בתיק גירושין בו מתגלעים סכסוכים כספיים בין בני זוג, חלוקת הנכסים עלולה להתעכב עד למתן פסיקת בית המשפט. עיכוב זה עלול להסב נזק כספי לצדדים שכן הוא מגביל את יכולתם לעסוק בעסקאות פיננסיות הכרוכות בנכסיהם. גישור גירושין, לעומת זאת, מביא לפתרון מהיר ולחתימה מזורזת על הסכם גירושין, המאפשר לאחר מכן חלוקת רכוש מהירה. זה לא רק מזרז את התהליך אלא גם ממזער את הנטל הכספי שבני הזוג נושאים בו.

יתרון נוסף של הליך הגישור הוא ביכולתו למנוע את ההסלמה במתח בין הצדדים המסוכסכים. זה מושג על ידי פתרון מהיר של הסכסוך ופתיחת ערוצי תקשורת שמסייעים לצדדים להגיע לפשרה.

 

לסיכום

לגישור תפקיד מכריע ביישוב סכסוכים משפטיים, ובפרט כשעסקינן במשברים בהליך הגירושין.
זהו הפתרון המציע חסכון כספי לכל המעורבים ותורם למניעת סכסוכים ממושכים. בחירת המגשר הנכון, עם הרקע המשפטי המתאים, היא חיונית להצלחת הגישור, אך גם לנכונות הצדדים להתדיין בצורה מכבדת ועניינית מחוץ לאולם בית המשפט, יש משקל רב להצלחת ההליך.

המגשר הוא צד ניטרלי, אשר תפקידו מתמקד בהנחיית ההליך ולקיים ערוץ תקשורת שיהיה מועיל. תפקידו מתמקד בניהול ההליך בת"ל, ולהבאת הצדדים ליישוב הסכסוך על דרך של הבנה והסכמה, תוך כדי מיקוד הדיון בנושאים ששנויים במחלוקת.

בין היתר, על מגשר לבנות את האמון בין הצדדים וליצור אווירה שתהיה נינוחה. המגשר הוא זה שישמור על הוגנות כלפי בני הזוג ולא יעדיף צד אחד על צד אחר. המגשר "יתרגם" את הדברים של בני הזוג ואת תחושותיהם לאינטרסים הסמויים ולאינטרסים הגלויים.

המגשר יכין טיוטת הסכם גירושין שכוללת הנקודות המוסכמות, והוא יפעל לפיתרונות יצירתיים ככל שניתן לטובת הנקודות השנויות במחלוקת. המגשר יעזור במציאת אלטרנטיבות ויברר את האפשרויות ליישום ההצעות.

המגשר יביא מניסיונו ומידיעתו את הנקודות אשר יכולות להתעורר בעתיד ע"מ שהסכם אשר ייחתם יהיה מקיף ככל שניתן, יציב ויעלה בקנה אחד עם רצונם של הצדדים. המגשר ידאג להכנת הסכם סופי שיובא לאישורו בערכאות המתאימות, לרבות נושא הגיטין.

 

שאלות ותשובות בנושא תפקיד המגשר

מגשר משמש כבעל מקצוע מוסמך המנהל ומנחה את תהליך הגישור, מקל על משא ומתן בין הצדדים ותומך בהשגת הסכמות ביניהם. תפקידו המרכזי של המגשר הוא ליצור סביבה נוחה ליישוב סכסוכים מחוץ לבית המשפט.

בחירה במגשר בעל רקע משפטי חיונית בסכסוכים משפטיים, שכן יש לו את הידע והכלים הדרושים לניווט במסגרת המשפטית, להצעת פתרונות רלוונטיים ולוודא את עמידת התהליך וההסכמות המושגות במסגרתו, לדרישות החוק. הדבר חיוני במיוחד בסכסוכי משפחה המתרחשים לעיתים בגירושין או בהקשרי ירושה.

גישור מציע יתרונות כלכליים בולטים. ראשית, הוא חוסך מהצדדים את העלויות הגבוהות הכרוכות בהליכים משפטיים, לרבות שכר טרחת עורכי דין והוצאות משפט. שנית, הגישור מונע נזקים כספיים כבדים שעלולים לנבוע מהתדיינות ארוכת מועד בערכאות, ומאפשר פתרון מהיר של סוגיות כמו חלוקת רכוש בתיקי גירושין.

כדי שהליך הגישור יניב תוצאות, על הצדדים להיות מוכנים לנהל משא ומתן ולמצוא שפה משותפת שתוביל אותם אל דרך האמצע. את השאר המגשר כבר יסייע לפתור.

 

תפקיד המגשר

תפקיד המגשר

עוד באותו נושא:

מגשר גירושין במרכז  

גירושין הם מהאירועים המלחיצים והמאתגרים ביותר שזוג יכול לעבור, במיוחד כאשר מעורבים בתהליך גם ילדים. למרות שרוב הזוגות עושים כל שביכולתם כדי להימנע מגירושין, לעתים

קרא עוד...
עורך דין גישור גירושין  

גירושין הם מהאירועים המשמעותיים והמאתגרים ביותר שאדם עשוי לעבור. כדי לצלוח אותם בהצלחה ובמינימום נזקים, רבים בוחרים להיעזר בשירותיו של עורך דין גישור גירושין. מהו

קרא עוד...
Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 47 ביקורות
×
js_loader
a5
ערן עזרא – משרד עורכי דין ונוטריון
מחובר/ת
למעבר מהיר לשיחת ווטאסאפ עם עורך דין >>