תפריט
לשיחת ייעוץ חייגו עכשיו!

03-6442224

חוק התרת נישואין

חוק התרת נישואין הינו חוק ייחודי בישראל, המאפשר לזוגות מעורבים או חסרי דת להתגרש בהליך אזרחי בבית המשפט לענייני משפחה. החוק נועד לתת מענה לזוגות שאינם יכולים להתגרש בבתי הדין הדתיים, ומהווה פתרון חשוב לבעיית הגירושין האזרחיים במדינה.

 

על חוק התרת נישואין, הרקע לחקיקתו ומהותו

חוק התרת נישואין הידוע בשמו הרשמי "חוק השיפוט בענייני התרת נישואין", נחקק בשנת 1969, במטרה להסדיר את נושא הגירושין של זוגות מעורבים או חסרי דת. על פי החוק, זוגות אלו יכולים להגיש בקשה להתרת נישואין בבית המשפט לענייני משפחה, ללא צורך בהליך דתי. החוק קובע את תנאי הסף לקבלת סמכות שיפוט בבית המשפט, ואת הקריטריונים לזכאות להתרת נישואין.

 

כיצד מתנהל הליך התרת הנישואין במדינת ישראל על פי חוק התרת נישואין?

על פי חוק התרת נישואין, על בני הזוג להגיש בקשה להתרת נישואין לבית המשפט לענייני משפחה. לבקשה יש לצרף מסמכים המעידים על כך שבני הזוג הם חסרי דת או בעלי דתות שונות, וכן מסמכים המעידים על נישואיהם. בית המשפט ידון בבקשה, ויפנה לראשי העדות הדתיות הרלוונטיות לקבלת חוות דעת האם יש צורך בהליך גירושין דתי. במידה ואין צורך בהליך כזה, או שהדין הדתי אינו מאפשר זאת, בית המשפט ידון בהתרת הנישואין ויפסוק בנושאים הנלווים כגון משמורת ומזונות.

 

מהם היתרונות והחסרונות של חוק התרת נישואין?

חוק התרת נישואין מהווה פתרון חשוב עבור זוגות רבים בישראל, שאינם יכולים או מעוניינים להתגרש בהליך דתי. החוק מאפשר הליך גירושין אזרחי, נגיש ושוויוני, תוך התחשבות בצרכים הייחודיים של בני הזוג. כמו כן, החוק מבטיח שמירה על זכויות בני הזוג וטובת הילדים, באמצעות סמכות השיפוט הרחבה של בית המשפט בכל הנושאים הקשורים להתרת הנישואין.

על אף יתרונותיו הברורים, יש הסוברים שיש לחוק התרת נישואין חסרונות, לדוגמא – ההליך המשפטי עשוי במקרים מסויימים להיות ממושך ומורכב יותר מהליך גירושין (בהסכמה) דתי. שנית, החוק אינו נותן מענה לכל המקרים, ועדיין ישנם זוגות שנאלצים לעבור הליך גירושין דתי למרות רצונם להתגרש אזרחית.

 

הפסיקה והחידושים הנוגעים לחוק התרת נישואין

לאורך השנים, בתי המשפט במדינת ישראל נתנו פרשנות רחבה לחוק התרת נישואין והרחיבו את תחולתו. כך למשל, נפסק כי גם זוגות בני אותה דת שנישאו בחו"ל בנישואין אזרחיים, זכאים להתגרש על פי החוק בארץ. כמו כן, נפסק כי אין הכרח בהסכמת שני בני הזוג להליך התרת הנישואין, וכי די ברצונו של אחד מהם. בנוסף, חלו לאורך השנים מספר תיקונים בחוק, שנועדו להקל ולפשט את הליך ההתרה.

 

לסיכום

חוק התרת נישואין מהווה פתרון חשוב ומשמעותי לבעיית הגירושין האזרחיים בישראל.
החוק מאפשר לזוגות מעורבים וחסרי דת לממש את זכותם להתגרש באופן שוויוני והוגן, תוך שמירה על זכויותיהם וטובת ילדיהם. עם זאת, יש לזכור כי מדובר בהליך משפטי מורכב, ולכן חשוב להיעזר בליווי מקצועי של עורך דין לענייני משפחה מנוסה, וככל שמצבכם מאפשר זאת –

עו"ד דיני משפחה בעל הסמכת עורך דין לענייני גישור. בסופו של דבר, חוק התרת נישואין הוא צעד חשוב בדרך לשוויון וחופש בחירה בענייני נישואין וגירושין במדינת ישראל.

 

שאלות ותשובות בנושא חוק התרת נישואין

חוק התרת נישואין נחקק בשנת 1969 במטרה להסדיר את נושא הגירושין של זוגות מעורבים או חסרי דת, שאינם יכולים להתגרש בבתי הדין הדתיים. החוק נועד לתת מענה לבעיית הגירושין האזרחיים בישראל ולאפשר לזוגות אלו להתגרש בהליך אזרחי בבית המשפט לענייני משפחה.

על פי החוק, על בני הזוג להיות חסרי דת או בעלי דתות שונות, וכן עליהם להציג מסמכים המעידים על נישואיהם. בית המשפט ידון בבקשה לאחר קבלת חוות דעת מראשי העדות הדתיות הרלוונטיות, ובמידה ואין צורך בהליך דתי או שהדין הדתי אינו מאפשר זאת, יפסוק בהתרת הנישואין ובנושאים הנלווים.

בתי המשפט נתנו פרשנות רחבה לחוק והרחיבו את תחולתו, למשל על ידי הכללת זוגות בני אותה דת שנישאו בנישואין אזרחיים בחו"ל. כמו כן, נקבע כי די ברצון של אחד מבני הזוג כדי לפתוח בהליך. בנוסף, נעשו תיקונים בחוק לאורך השנים במטרה להקל ולפשט את ההליך.

הליך התרת נישואין הוא הליך משפטי מורכב, ולכן מומלץ לזוגות להיעזר בעורך דין מנוסה בתחום. עורך הדין יכול לספק ייעוץ, לסייע בהכנת מסמכים ולייצג את הזוג לאורך ההליך. ליווי משפטי יעיל יכול לקצר משמעותית את משך ההליך, למנוע סיבוכים ולהבטיח השגת התוצאה הרצויה עבור בני הזוג.

חוק התרת נישואין

חוק התרת נישואין

עוד באותו נושא:

נישואין אזרחיים

נישואין אזרחיים – על פי המצב דהיום, אי אפשר להינשא במדינת ישראל בנישואין אזרחיים. צדדים המעוניינים להינשא שלא כדת משה וישראל, נוהגים לעשות זאת בחו"ל,

קרא עוד...
התרת נישואין

מהי התרת נישואין כאשר בני זוג מעוניינים לסיים את מערכת הנישואין שביניהם הם צריכים לבצע גירושין. אם כך עולה השאלה – מהי התרת נישואין? המדובר

קרא עוד...
גירושין אזרחיים

גירושין אזרחיים נישואין אזרחיים הפכו לעניין נפוץ בשנים האחרונות. נישואין אזרחיים אינם מבוצעים במדינת ישראל. ניתן להתחתן אזרחית לדוגמא: בקפריסין, בצ'כיה ובמדינות רבות נוספות. יש

קרא עוד...
Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 47 ביקורות
×
js_loader
a5
ערן עזרא – משרד עורכי דין ונוטריון
מחובר/ת
למעבר מהיר לשיחת ווטאסאפ עם עורך דין >>