תפריט
לשיחת ייעוץ חייגו עכשיו!

03-6442224

גירושין אזרחיים

גירושין אזרחיים

נישואין אזרחיים הפכו לעניין נפוץ בשנים האחרונות. נישואין אזרחיים אינם מבוצעים במדינת ישראל. ניתן להתחתן אזרחית לדוגמא: בקפריסין, בצ'כיה ובמדינות רבות נוספות. יש המכנים נישואין אזרחיים כ"נישואי קפריסין".
גירושין לבני זוג שנישאו במסגרת נישואין אזרחיים מבוצעים על פי הדת אליה הם משתייכים.

יש חשיבות לשאלה אם הם משתייכים לאותה הדת או שמא הם בני דתות שונות כאשר מדובר על גירושין אזרחיים. גירושין אזרחיים לדוגמא של בני זוג אשר מתגוררים בישראל והם לא בני אותה הדת יבוצע באופן של התרת נישואין בבית המשפט לענייני משפחה במסגרת גירושין אזרחיים.

במדינת ישראל קיימות שתי ערכאות משפטיות שדנות בכך, בית משפט לענייני משפחה ובית הדין הרבני, כאשר במידה ומדובר בבני זוג יהודים – הסמכות הבלעדית נתונה לבית הדין הרבני.

בני זוג רבים בוחרים להינשא בנישואין אזרחיים מכל מיני טעמים, לדוגמא חוסר רצון להינשא במוסד דתי, אך יחד עם זאת לא כולם יודעים שאת הגירושין עצמם, קרי גירושין אזרחיים הם יבצעו בבית הדין הרבני. הסיבה העיקרית נעוצה בהסכמה העתיקה שניתנה לבתי הדין הרבניים לעסוק באופן ייחודי בנושא מעמד אישי של יהודים.

 

איך מתגרשים מנישואין אזרחיים

בני זוג יהודים אשר נישאו במסגרת נישואין אזרחיים בחו"ל יוכלו להתגרש במדינת ישראל אך ורק בבית הדין הרבני. בני זוג שהם מדתות מעורבות יכולים לפנות להליך גירושין לאחר נישואים אזרחיים או ליתר דיוק התרת נישואין בבית משפט לענייני משפחה. מכאן שכאשר עולה השאלה איך מתגרשים מנישואין אזרחיים? הדבר תלוי בדת של בני הזוג.

טופס גירושין אזרחיים

טופס גירושין אזרחיים? במדינת ישראל אין "טופס" לגירושין אלא יש מסמכים שצריכים להגיש במסגרת גירושין בהסכמה או גירושין ללא הסכמה. במקרה ובני הזוג משתפים פעולה ויש הסכמה, הם פונים להליך שנקרא בקשה במסגרת גירושין אזרחיים בהסכמה ובמסגרת אותו הליך, ניתן להגיש את הבקשה החתומה בצירוף הסכם

אין טופס גירושין אזרחיים שבאמצעותו מתגרשים. אם המדובר בהליך של בני זוג יהודים, אזי יש צורך להגיש לבית הדין הרבני בקשה בהסכמה לגירושין בצירוף הסכם גירושין חתום, אשר יובאו לאישור הערכה השיפוטית. על פי התקנות החדשות אף יש חובה לצרף הרצאות פרטים.

 

גירושין אזרחיים בקפריסין

בני זוג שנישאו בחו"ל יכולים להירשם כנשואים לכל דבר ועניין במדינת ישראל. גירושין אזרחיים בקפריסין היא שאלה שמסקרנת אנשים שנישאו בקפריסין או באופן כללי אופן הגירושין בחו"ל. ישראלים רבים נישאים אזרחית בקפריסין, כאשר אחת הסיבות העיקריות דווקא לקפריסין היא הקירבה למדינת ישראל.

לגבי הסיבות באופן כללי להינשא אזרחית יש מגוון רחב וכל זוג ונסיבותיו. חלק לא יכולים להינשא בנישואין דתיים כאשר לדוגמא אחד מהם אינו יהודי או כאשר מדובר בכהן וגרושה, וחלק יכולים אך לא רוצים להינשא ברבנות.
אחת התופעות שנחסכות בהליך של גירושין מנישואין אזרחיים היא תופעת "האשם".

נושא ה"אשם" מהווה חיטוט בחייהם של האנשים, במקומות הרגישים והכואבים שרבים מעדיפים להימנע ממנו. בהליך של גירושין אזרחיים בקפריסין לדוגמא כאשר יש הבנה שהנישואין כשלו והקרע לא ניתן לאיחוי אין רלוונטיות לנושא האשם.

כאשר אין "כתובה" ואין צורך בגט, ההליך הופך פשוט הרבה יותר. לגבי השאלה על גירושין אזרחיים בחו"ל ואיך הם מבוצעים הרי שמומלץ להיוועץ עם עורך דין גירושים אזרחיים, בנוגע למקרה הספציפי שלכם תוך התייחסות למדינה בה נישאו הצדדים.

 

גירושים נישואים אזרחיים

גירושים נישואים אזרחיים חוסכים את התופעה של נושא ה"אשם". כאשר עולה הסוגיה של גירושים נישואים אזרחיים קמות ועולות שאלות לגבי העילות גירושין והאם בכלל יש צורך בעילות להתגרש. גירושין דתיים של זוג יהודים שנישאו כדת משה וישראל מבוססים על אשמה. קרי, על הצד שמעוניין להתגרש להוכיח עילת גירושין כאשר הוא נשוי כדת משה וישראל.

בגירושים נישואין אזרחיים אין הדבר כך שכן בני הזוג בחרו שלא להתחייב באופן דתי האחד לשניה. יחד עם זאת, גם בגירושים נישואים אזרחיים כשאין הסכמה לעניין הגירושין יכול הצד המתנגד להערים קשיים. גירושין נישואין אזרחיים בחו"ל יכולים להתבצע בישראל. יש דרכים מתאימות לבצע את הגירושין הנ"ל. יחד עם זאת יש הבדל אם מדובר בזוג ששניהם יהודים או בזוג מעורב (אחד יהודי והשני לדוגמא נוצרי).

 

גירושין בין יהודי ולא יהודי

גירושין בין יהודי ולא יהודי שונים מגירושין בין בני זוג יהודים. במידה ובני הזוג יהודים, על אף שנישאו בנישואין אזרחיים הם יתגרשו בבית הדין הרבני. לעומתם, בני זוג שאחד יהודי ואחד מעורב (חסר דת/נוצרי וכו') יתגרשו בבית המשפט לענייני משפחה בפרוצדורה שנקראת התרת נישואין.

מומלץ להתייעץ עם עורך דין גירושים אזרחיים בכדי שיגבש דרך אסטרטגית להביא למצב של גירושין בנישואין אזרחיים בדרך פשוטה ויעילה. יש הבדל בין גירושין אזרחיים בין יהודים לבין גירושין בנישואין דתיים. במסגרת נישואין אזרחיים או כפי שחלק מכנים אותם נישואי קפריסין אין קידושין ולכן גם לא יהיה צורך בביצוע גט.

אין גט ולא כתובה. לכן, החיובים שחלים על הבעל מתוך הכתובה בנישואין דתיים מקורם לא חל עליו בהליך גירושין אזרחיים. יחד עם זאת אין בכך בכדי לפטור צד מחובותיו, כך לדוגמא, חלות על הבעל או ליתר דיוק על שני בני הזוג חובות האחד כלפי השניה מכח עקרונות הסתמכות, הגינות וצדק.

 

גירושין במעמד צד אחד

גירושין במעמד צד אחד אין משמעותם להתגרש בלי עמדת בן הזוג. כאשר משתמשים בביטוי גירושין במעמד צד אחד בנישואין אזרחיים המשמעות היא רצון להתגרש כאשר הצד השני מסרב. כמובן שאם יש הסכמה, הדבר פשוט יותר והצדדים יכולים לפעול יחד ובשיתוף פעולה ולהתגרש. אולם, כאשר אחד הצדדים לא משתף פעולה, יהיו סיבותיו אשר יהיו, גירושין במעמד צד אחד משמעותם שהצד שיוזם את הגירושין מגיש תובענה.

ככל ומדובר לצורך הדוגמא, בתובענה בין בני זוג שהם בעלי דתות שונות שנישאו בנישואין אזרחיים, בית המשפט לענייני משפחה יכול לבקש חוות דעת לדין חוץ בכדי להיווכח בעילות הגירושין המקובלות בארץ בה נישאו הצדדים.
יש הבדל בין זוגות יהודים שנישאו ברבנות לבין זוגות שנישאו בנישואין אזרחיים.

כאשר זוג נישא ברבנות, הצד המעוניין להתגרש יצטרך להוכיח את העילות המוכרות כגון: טענת "מאיס עלי", "אישה מורדת", "מעשי כיעור", עקרות, מומים ועוד. יחד עם זאת, כאשר מדובר בגירושין לאחר נישואים אזרחיים מעמד צד אחד, גם אם הם יהודים אין צורך להוכחת עילות אלו.

חשוב לדעת שגם במקרה של גירושין נישואין אזרחיים צריך להוכיח שקיים בין הצדדים קרע בלתי ניתן לאיחוי. המדובר בעילה בעלת רף לא גבוה להוכחה, אך כל מקרה לנסיבותיו.

 

גירושין מנישואין אזרחיים

גירושין מנישואין אזרחיים הם לרוב הליך פשוט יותר מאשר גירושין בנישואין דתיים. יחד עם זאת, כאמור, המדובר רק בנושא ביצוע הגירושין עצמם. לגבי יתר הנושאים הקשורים לחלוקת יחסי ממון החזקת קטינים וסוגיות מזונות ילדים – הדין הוא אותו הדין וכל אחד ונסיבותיו.

צד שמעוניין לקבל ייעוץ משפטי לגבי גירושין חייב להתייחס לכל ההיבטים הרלוונטיים לנושא ביצוע הגירושין ולנושא ההסדרים הנלווים. לכן אם אתם עומדים לפני גירושין מנישואין אזרחיים אין להקל ראש בתהליך.
מומלץ לקבל ייעוץ מקיף מעורך דין גירושין אזרחיים ולהבין את הדרך המומלצת לפתור את התהליך.

כאשר ניתן לסיים את ההליך בדרך מוסכמת, עורך דין גירושין אזרחיים יפרוס בפניכם את האפשרויות השונות, בין אם לפנייה לגישור או ליחידת הסיוע בבקשה ליישוב סכסוך. הסכמה היא תמיד הדרך היעילה בהליך גירושין לאחר נישואים אזרחיים ובהליך גירושין בכלל.

 

עורך דין גירושין אזרחיים

גירושין הם עניין רגיש ומורכב ובפרט כשיש ילדים דורשים הסדרה כללית של כלל הנושאים. עורך דין גירושין אזרחיים יעניק לכם ייעוץ מקיף הן לגבי הגירושין עצמם והן לגבי כל ההסדרים הנלווים לכך. יש צדדים אשר נישאים במסגרת נישואין אזרחיים בחול וסבורים שלא חלות עליהם חובות.

ובכן המדובר בטעות. תפקידו של עורך דין גירושין אזרחיים להעניק לכם את המידע הדרוש הן לגבי זכויותיכם והן לגבי החובות. גירושים בנישואין אזרחיים גולמים בחובם זכויות וחובות. כמו בנישואין דתיים כך בהליך של נישואין אזרחיים, בעת גירושין קמות ועולות סוגיות הקשורות להחזקת ילדים וזמני שהות, מזונות אישה, מזונות ילדים ונושאים הקשורים ליחסי ממון.

יש מקרים בהם קיימים הבדלים בין נישואין אזרחיים לנישואין דתיים, כך לדוגמא: אישה נשואה שאינה עובדת יכולה לדרוש "מזונות אישה" מכח הדין העברי. במסגרת גירושין אזרחיים אישה שאינה עובדת יכולה לדרוש את מזונותיה מכח הנישואין האזרחיים בשל יחסים חוזיים (נישואין) בין בני הזוג, הסתמכות ושיקולי הגינות וצדק. במסגרת קבלת ייעוץ עורך דין גירושין אזרחיים חשוב לקבל הסברים על המקרה הפרטני.

חשוב לפרוס בפני עורך דין גירושים אזרחיים את התמונה המלאה וזאת בכדי שניתן יהיה לקבל את הייעוץ המדויק ביותר עבורכם. כל הסוגיות הממוניות הכוללות דירת מגורים, חברות, חשבונות בנק, מיטלטלין, רכבים וכל פריט רכושי נוסף הם נושאים שאמורים להסדיר בהסכם כולל. כל הסוגיות הקשורות לאופן גידול ילדים, מזונות, מדור, חינוך ובריאות הם נושאים שצריכים להיות מוסדרים.

כך גם כל הנושאים הקשורים לעצם גידול הקטינים, חינוכם, מקום מגוריהם, חלוקת זמני שהות וכל נושא אחר, כל אלו צריכים לבוא לידי ביטוי במסגרת ייעוץ אשר תקבלו בפגישה עם עורך דין גירושין אזרחיים. משרדו של עורך הדין ונוטריון ערן עזרא מתמחה בכל הסוגיות של נישואין אזרחיים וכל הנושאים הנלווים.

 

גירושין אזרחיים

גירושין אזרחיים

עוד באותו נושא:

חוק התרת נישואין

חוק התרת נישואין הינו חוק ייחודי בישראל, המאפשר לזוגות מעורבים או חסרי דת להתגרש בהליך אזרחי בבית המשפט לענייני משפחה. החוק נועד לתת מענה לזוגות

קרא עוד...
נישואין אזרחיים

נישואין אזרחיים – על פי המצב דהיום, אי אפשר להינשא במדינת ישראל בנישואין אזרחיים. צדדים המעוניינים להינשא שלא כדת משה וישראל, נוהגים לעשות זאת בחו"ל,

קרא עוד...
התרת נישואין

מהי התרת נישואין כאשר בני זוג מעוניינים לסיים את מערכת הנישואין שביניהם הם צריכים לבצע גירושין. אם כך עולה השאלה – מהי התרת נישואין? המדובר

קרא עוד...
Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 47 ביקורות
×
js_loader
a5
ערן עזרא – משרד עורכי דין ונוטריון
מחובר/ת
למעבר מהיר לשיחת ווטאסאפ עם עורך דין >>