תפריט
לשיחת ייעוץ חייגו עכשיו!

03-6442224

התרת נישואין בהסכמה וללא הסכמה

התרת נישואין, או יש המכנים זאת גירושין אזרחיים, היא הליך משפטי שבו בני זוג שאינם יכולים או מעוניינים עוד לחיות יחד, יכולים להביא את נישואיהם לסיומם באופן רשמי. בישראל, התרת נישואין יכולה להיעשות בהסכמה או ללא הסכמה, בהתאם למצב הספציפי של בני הזוג. במאמר זה נסקור את ההבדלים בין התרת נישואין בהסכמה וללא הסכמה ואת הדרכים בהן ניתן להתיר נישואין בכל אחד מהמצבים הללו.

 

מה המסמכים שצריך להתרת נישואין?

מומלץ לקבל ייעוץ של עו"ד להתרת נישואין ולאסוף את כל המסמכים המתאימים שכוללים בין היתר את המסמכים הבאים (מומלץ להיוועץ בכל מקרה ומקרה לנסיבותיו) – יצוין – כי המדובר ברשימה כללית בלבד:

 • בקשה בהסכמה להתרת נישואין
 • תצהיר של המבקש
 • תצהיר השל המבקשת
 • תצמית רישום משרד הפנים של המבקש
 • תמצית רישום משרד הפנים של המבקשת
 • תעודת נישואין + תרגום נוטריוני
 • הרצאת פרטים של המבקש
 • הרצאת פרטים של המבקשת
 • תצהיר מכר קרוב – כלפי מי שמדובר בחסר דת
 • טפסים מתאימים להתרת נישואין שייחתמו על ידי כל צד
 • תעודות זהות של כל צד
 • מסמכים נוספים – בהתאם לנסיבות המקרה.

 

התרת נישואין בהסכמה וללא הסכמה – הבדלים, יתרונות וחסרונות

באופן כללי, התרת נישואין בהסכמה הינה הליך פשוט, מהיר וזול יותר מהתרת נישואין ללא הסכמה. כאשר שני הצדדים מעוניינים בכך, ניתן לסיים את ההליך בליווי של עורך דין לענייני משפחה עם הסמכת עורך דין לענייני גישור, תוך זמן קצר יחסית וללא צורך בניהול הליך משפטי ממושך. 

לעומת זאת, התרת נישואין ללא הסכמה דורשת ניהול הליך משפטי מלא, הכולל הגשת תביעה, המצאת כתבי בית דין, הגשת ראיות, חקירות וכדומה. כל אלה הופכים את ההליך למורכב, יקר וממושך יותר. עם זאת, יש לזכור כי במקרים רבים, גם התרת נישואין ללא הסכמה הינה אפשרית, וניתן להשיג אותה באמצעות ייצוג של עו"ד דיני משפחה מנוסה בתחום, גם אם אחד הצדדים מתנגד.

 

התרת נישואין בהסכמה – כיצד זה מתבצע?

כאשר שני בני הזוג מסכימים להתיר את הנישואין, התהליך הופך להיות פשוט יחסית. במקרה כזה, בני הזוג יכולים להגיש בקשה משותפת לבית המשפט לענייני משפחה ולבקש להתיר את נישואיהם. הבקשה צריכה להיות מגובה בתצהירים של שני בני הזוג, המאשרים את הסכמתם להתרת הנישואין. בנוסף, יש לצרף מסמכים רלוונטיים כגון תעודת נישואין, מסמכים מרשויות המדינה וכדומה. לאחר הגשת הבקשה, בית המשפט למשפחה יפנה לבית הדין הדתי הרלוונטי (בהתאם לדת של בני הזוג) על מנת לקבל את אישורו להתרת הנישואין. 

אם בית הדין הדתי אינו מתנגד, בית המשפט למשפחה ידון בבקשה ויוכל לתת פסק דין המתיר את הנישואין. חשוב לציין כי עצם העובדה ששני בני הזוג מסכימים להתגרש, מהווה עילה מספקת להתרת הנישואין בהליך זה, ללא צורך בהצגת עילה ספציפית.

 

התרת נישואין ללא הסכמה – האם זה בכלל אפשרי?

במקרים בהם אחד מבני הזוג אינו מסכים להתיר את הנישואין, ההליך הופך להיות מורכב יותר.
עם זאת, חשוב לדעת כי ניתן גם במקרה כזה להביא לסיום הנישואין, גם ללא הסכמתו של בן הזוג המתנגד. על מנת לעשות זאת, על בן הזוג שמעוניין בהתרת הנישואין להגיש תביעה לבית המשפט לענייני משפחה. 

בתביעה יש לפרט את הנסיבות שהובילו לרצון בהתרת הנישואין, כגון קיומו של סכסוך זוגי ממושך, חיים בנפרד, נסיבות המקרה, חוות דעת מתאימה במקרים מסוימים וכדומה. על בית המשפט יהיה לבחון האם הנסיבות מצדיקות את התרת הנישואין גם ללא הסכמה. ככלל, בית המשפט נוטה לראות במערכת יחסים שכשלה עילה מספקת להתרת הנישואין, גם אם אחד הצדדים מתנגד לכך.

 

איך מתמודדים עם התרת נישואין כשאחד מבני הזוג בחו"ל?

לעתים, התרת נישואין מתבקשת כאשר אחד מבני הזוג אינו נמצא בארץ. במקרה כזה, אם שני בני הזוג מסכימים להתרת הנישואין, ניתן להגיש את הבקשה בצירוף תצהיר חתום ומאומת על ידי הקונסוליה הישראלית במדינה בה שוהה בן הזוג. לעומת זאת, כאשר מדובר בהתרת נישואין ללא הסכמה, ובן הזוג שבחו"ל מתנגד לכך, יש צורך בהמצאת כתבי בית דין אל מחוץ לתחום השיפוט. במקרה כזה, אם בן הזוג אינו מגיב לתביעה שהומצאה לו, ניתן לבקש מבית המשפט פסק דין בהעדר הגנה גם מבלי שבן הזוג השני יהיה נוכח פיזית.

 

לסיכום

התרת נישואין הינה אופציה חשובה עבור זוגות רבים בישראל, המעוניינים לסיים את נישואיהם ולפתוח בחיים חדשים. בין אם מדובר בהתרת נישואין בהסכמה או ללא הסכמה, חשוב להכיר את ההליכים השונים ואת האפשרויות העומדות בפני כל זוג. בכל מקרה, מומלץ לפנות לייעוץ משפטי על מנת לקבל הדרכה והסברים באשר לדרך הנכונה לפעול, בהתאם לנסיבות הספציפיות. עם העזרה והליווי הנכונים, ניתן לעבור את ההליך בצורה מהירה ויעילה, ולהתחיל בפרק חדש בחיים.

 

שאלות ותשובות בנושא התרת נישואין בהסכמה וללא הסכמה

כאשר שני בני הזוג מסכימים להתרת הנישואין, ההליך פשוט ומהיר יותר, ללא צורך בעילה ספציפית. לעומת זאת, התרת נישואין ללא הסכמה דורשת הגשת תביעה והוכחת עילה, כגון סכסוך זוגי ממושך.

כן, בהתרת נישואין בהסכמה ניתן להגיש תצהיר מאומת מהקונסוליה הישראלית בחו"ל. בהתרת נישואין ללא הסכמה, יש להמציא את כתבי בית הדין לבן הזוג בחו"ל, וניתן לקבל פסק דין גם אם הוא לא מגיב.

התרת נישואין בהסכמה הינה הליך מהיר, פשוט וזול יותר, הדורש פחות התדיינות משפטית. לעומת זאת, התרת נישואין ללא הסכמה כרוכה בהליך משפטי ממושך ויקר יותר.

מומלץ לפנות לעורך דין דיני משפחה, אשר יוכל לספק ייעוץ משפטי מתאים ולהדריך את בני הזוג באשר לדרך הפעולה הנכונה, בהתאם למצבם הספציפי.

 

התרת נישואין בהסכמה וללא הסכמה

התרת נישואין בהסכמה וללא הסכמה

עוד באותו נושא:

מגשר גירושין

מה זה גישור? גישור הוא הליך ליישוב סכסוכים מחוץ לכותלי בית המשפט. גישור מתבצע באמצעות מגשר שעבר הסמכה בגישור. למגשר יש תפקיד חשוב בסכסוך גירושין.

קרא עוד...
מגשר גירושין במרכז  

גירושין הם מהאירועים המלחיצים והמאתגרים ביותר שזוג יכול לעבור, במיוחד כאשר מעורבים בתהליך גם ילדים. למרות שרוב הזוגות עושים כל שביכולתם כדי להימנע מגירושין, לעתים

קרא עוד...
עורך דין גישור גירושין  

גירושין הם מהאירועים המשמעותיים והמאתגרים ביותר שאדם עשוי לעבור. כדי לצלוח אותם בהצלחה ובמינימום נזקים, רבים בוחרים להיעזר בשירותיו של עורך דין גישור גירושין. מהו

קרא עוד...
Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 47 ביקורות
×
js_loader
a5
ערן עזרא – משרד עורכי דין ונוטריון
מחובר/ת
למעבר מהיר לשיחת ווטאסאפ עם עורך דין >>