תפריט
לשיחת ייעוץ חייגו עכשיו!

03-6442224

עריכת צוואה

עריכת צוואה

בשלבים מסוימים בחיים, חושב אדם, על אחרית ימיו. מסיבות שונות ומגוונות אי הותרת צוואה עלולה לגרום לסכסוכי יורשים. הותרת צוואה מבטיחה שרצונו של המוריש ימומש.

קיימת חשיבות רבה לעריכת צוואה. היא מקנה הגנה. זו הדרך המתאימה ביותר למימוש חלוקת רכושו של אדם, לפי רצונו. צוואה ערוכה כדין, תקנה הגנה ושקט נפשי הן למוריש והן לזכאים לרשת על פי אותה הצוואה.

כשאין צוואה – הירושה תהא על פי דין. על פי חוק הירושה כאשר אדם נפטר ולא השאיר אחריו צוואה חוקית, רכושו עובר לבת זוגו ולילדיו. הירושה תחולק מחציתה לבן הזוג, והיתר לילדים בחלקים שווים. אם רצונו של המוריש להוריש את הרכוש אחרת, עליו לערוך צוואה.

תקפות צוואה – צוואה תקפה כל עוד לא נערכה צוואה אחרת במקומה. המשמעות היא שאין התיישנות על צוואה.

סכסוכי יורשים – במקרים רבים יש ניסיונות המלווים בטענות כנגד תקפותה של צוואה. חלק מהטענות מתמקדות בשיקול דעתו של המוריש, ברצונו האמיתי, ובבריאותו וצלילותו. רצוי  לערוך את הצוואה כדין, על פי כל הכללים.

סוגי צוואות – קיימים סוגים רבים של צוואות: צוואה בכתב יד, צוואה בעדים, צוואה בפני רשות, צוואה בעל פה. קיימת צוואה הדדית שקיימות לה השלכות משמעותיות לעומת צוואה רגילה.

עורך דין עריכת צוואה –  עריכת צוואה היא עניין לא מורכב, שהעלויות בגינה יחסית נמוכות, והאפקטיביות שלה מקסימאלית. מומלץ לפנות לעורך דין אשר יערוך צוואה על פי הכללים המקובלים, עם אישור כדין.

 

אילו נושאים ניתן להסדיר באמצעות עריכת צוואה?

בטבלה להלן תמצאו ריכוז של הנושאים המרכזיים שאותם נהוג להסדיר על ידי עריכת צוואות:

נושא חשיבות וסיבות המלצות דוגמאות
חלוקת נכסים מניעת מחלוקות בין יורשים והבטחת מימוש רצון המצווה פירוט מדויק של כל נכס והיורש המיועד, הגדרת אחוזי חלוקה ברורים "דירתי ברחוב הרצל 10 תועבר לבתי הבכורה"
כספי פנסיה הבטחת העברה נכונה של נכסים פיננסיים ומניעת אובדן כספים ציון מפורש של כל קרן פנסיה, קופת גמל וביטוח חיים "קרן הפנסיה שלי בחברת 'מגדל' תועבר לבן זוגי"
רכוש בעל ערך רגשי שמירה על מורשת משפחתית וכיבוד רצונות אישיים זיהוי ורישום מדויק של חפצים בעלי ערך רגשי "טבעת היהלום של סבתי תועבר לנכדתי הבכורה"
זוגיות קודמת מניעת סכסוכים עם בני זוג לשעבר והבהרת זכויות בחינה משפטית של הסכמי גירושין קודמים, התייעצות עם עו"ד "למרות הגירושין, אני מותיר לגרושתי זכות מגורים בדירה למשך 5 שנים"
ילדים מנישואין קודמים הבטחת הוגנות בחלוקת הירושה ומניעת תחושת קיפוח התייחסות מפורשת לכל הילדים, שקילת חלוקה שוויונית "ילדיי משני הנישואין יקבלו חלקים שווים בירושה"
תנאים בצוואה התאמת הירושה לרצונות ספציפיים של המצווה הגדרת תנאים ברורים ומדידים, קביעת מנגנון פיקוח "נכדי יקבל את הירושה בהגיעו לגיל 25, בתנאי שישלים תואר אקדמי"

 

לתשומת לבכם: טבלה זו מציגה את הנושאים העיקריים שיש לשקול בעת עריכת צוואה, מדגישה את החשיבות של כל נושא, מספקת המלצות מעשיות ומציעה דוגמאות קונקרטיות. אולם חשוב לזכור שכל צוואה היא ייחודית ויש להתאימה לנסיבות האישיות של המצווה. לכן התייעצות עם עורך דין דיני ירושה מומלצת להבטחת תקפותה המשפטית של הצוואה ומימוש רצונות המצווה.

 

לקבלת ייעוץ מיידי מעורך דין לכתיבת צוואה (עריכת צוואה) הינכם מוזמנים ליצור קשר לנייד שמספרו – 052-5070050.

הינכם מוזמנים לקרוא כתבה מעניינת שפורסמה על ידי משרדנו בגלובס "סכסוכי יורשים – איך תימנעו מזה, את/ה ויקיריך?". האתר מכיל את כל המידע הרלוונטי לענייני ירושה וצוואה:

ירושה – צוואה

סוגי צוואה

הפקדת צוואה

כתובות וטלפונים של הרשם לענייני ירושה

אגרות בדיני ירושה

 

שאלות ותשובות בנושא עריכת צוואה

עריכת צוואה חשובה מכמה סיבות. ראשית, היא מבטיחה שרצונו של המוריש ימומש לאחר מותו. כאשר אדם לא משאיר צוואה, הירושה מחולקת על פי חוק הירושה, אשר לא תמיד משקף את רצונותיו האישיים של הנפטר. שנית, צוואה ערוכה כדין מקנה הגנה ושקט נפשי הן למוריש והן ליורשים. היא מפחיתה את הסיכון לסכסוכי יורשים, אשר עלולים להתעורר כאשר אין הוראות ברורות לגבי חלוקת הרכוש. לבסוף, עריכת צוואה מאפשרת לאדם לתכנן את חלוקת רכושו בצורה מדויקת ומותאמת לצרכיו ולרצונותיו.

קיימים מספר סוגים עיקריים של צוואות. צוואה בכתב יד היא צוואה שנכתבה במלואה בכתב ידו של המצווה. צוואה בעדים נחתמת בפני שני עדים. צוואה בפני רשות נערכת בפני שופט, רשם בית משפט, או נוטריון. צוואה בעל פה היא צוואה שנאמרת בפני עדים במצבים מיוחדים, כגון כשאדם על ערש דווי. בנוסף, קיימת גם צוואה הדדית, שנערכת בין שני אנשים (למשל בני זוג) ויש לה השלכות משמעותיות לעומת צוואה רגילה.

כאשר אדם נפטר ללא צוואה, הירושה מתחלקת על פי חוק הירושה בהתאם לסדר הירושה על פי דין. במקרה כזה, הרכוש עובר לבת הזוג ולילדים של הנפטר. מחצית מהרכוש עובר לבן הזוג, והמחצית השנייה מתחלקת בין הילדים בחלקים שווים. חשוב לציין שחלוקה זו עשויה לא לשקף את רצונותיו האמיתיים של הנפטר, ולכן עריכת צוואה מאפשרת לאדם לקבוע בעצמו כיצד יחולק רכושו.

פנייה לעורך דין לצורך עריכת צוואה מומלצת מכמה סיבות. ראשית, עורך דין מנוסה יכול לוודא שהצוואה נערכת על פי כל הכללים המשפטיים הנדרשים, מה שמפחית את הסיכון לטענות כנגד תקפותה בעתיד. שנית, עורך דין יכול לייעץ בנוגע להשלכות המשפטיות של ההחלטות השונות בצוואה. בנוסף, עריכת צוואה על ידי עורך דין מקנה לה אישור כדין, מה שמחזק את מעמדה המשפטי. למרות שעריכת צוואה אינה מורכבת במיוחד, הליווי המקצועי מבטיח שהיא תהיה אפקטיבית ותשקף באופן מדויק את רצונות המצווה.

עוד באותו נושא:

הפקדת צוואה

תקנות הירושה מבהירות את נושא הפקדת צוואה, כך לדוגמא – תקנה 6 לתקנות, מסדירה את עניין הפקדת הצוואה אצל הרשם לענייני הירושה. מי שמבקש להפקיד

קרא עוד...
עורך דין התנגדות לצוואה

לאחר מותו של אדם קרוב, ייתכן שתתעורר מחלוקת בנוגע לצוואתו. במקרים אלה, ייתכן שתצטרכו לשקול הגשת התנגדות לצוואה. הליך זה מורכב ודורש ידע משפטי נרחב,

קרא עוד...
תצהיר התנגדות לצוואה

מותו של אדם קרוב הוא אירוע קשה ומטלטל. לצד הצער והאבל, נאלצים בני המשפחה להתמודד גם עם עניינים משפטיים ובירוקרטיים, ביניהם קיום צוואה. בחלק מהמקרים

קרא עוד...
Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 47 ביקורות
×
js_loader
a5
ערן עזרא – משרד עורכי דין ונוטריון
מחובר/ת
למעבר מהיר לשיחת ווטאסאפ עם עורך דין >>