תפריט
לשיחת ייעוץ חייגו עכשיו!

03-6442224

יתרונות בגישור

גירושין הם תהליך מורכב ומאתגר, המלווה ברגשות מעורבים. בנסיבות אלו, הליך גירושין בבית משפט יכול להיות ארוך, יקר ומייגע, ולגרום לנזק רב לבני הזוג ולילדיהם. אולם קיימת אלטרנטיבה מועילה ומומלצת יותר, שיכולה להתאים לחלק מהזוגות המתגרשים, הנקראת גישור גירושין. זהו הליך אלטרנטיבי לבית המשפט, המאפשר לבני הזוג להגיע להסכמה הדדית בנושאים הנוגעים לגירושין שלהם ולעגן את החלטותיהם במסגרת הסכם הגירושין שלהם. הליך הגישור מסייע לבני הזוג לשמור על שיח ענייני ומכבד ביניהם, שיכול לשרת אותם ואת ילדיהם גם ביום שאחרי הגירושין, ולמצוא פתרונות יצירתיים ומותאמים אישית למחלוקות ביניהם. במאמר זה נבחן בהרחבה את היתרונות בגישור גירושין בישראל.

 

מהו גישור וכיצד הוא רלוונטי להליכי גירושין בישראל?

בישראל, קיים החוק ליישוב סכסוכים במשפחה, הקובע כי לפני הגשת תביעה לבית המשפט בנושאים מסוימים, כגון גירושין, יש לנסות לפתור את הסכסוך בהליך גישור באמצעות יחידות הסיוע של מערכת בתי הדין לענייני משפחה או של בתי הדין הרבניים. אף שזהו אינו הליך גישור מלא, אלא שלב מקדים להסדרת הליך הגירושין במלואו – במסגרת מפגשי הגישור שהחוק מחייב וקרויים פגישת מהו"ת, נמסר לבני הזוג המעוניינים להתגרש מידע על ערוצים שונים בהם יוכלו לפתור את המחלוקות הקשורות לגירושין, כמו חלוקת הרכוש, המשמורת, דמי המזונות ועוד. אחד מן הערוצים שאליו עשויים הצדדים להיות מופנים במסגרת פגישות המהו"ת, הוא הליך גישור פרטי שיכול להתבצע בעזרת מגשר חיצוני.

 

במה עדיף הליך גישור על פני תביעת גירושין?

גישור גירושין הוא הליך שבו שני הצדדים נפגשים עם צד שלישי ניטראלי – מגשר, בניסיון להגיע להסכמה בסוגיות הנוגעות לגירושין שלהם, כגון משמורת על הילדים, הסדרי הראייה, תשלומי המזונות, חלוקת הרכוש ועוד.

להליך גישור גירושין מטבעו, מספר יתרונות משמעותיים בהשוואה לניהול תביעת גירושין בבית המשפט, כגון:

 

חיסכון בזמן וכסף

הליך גירושין בבית משפט יכול להימשך שנים ולעלות סכומי כסף משמעותיים. הליך גישור, לעומת זאת, הוא הליך מהיר יותר ועלויותיו נמוכות יותר. משך הליך הגישור תלוי במורכבות הסכסוך, אך הוא בדרך כלל נמשך זמן קצר יותר מניהול הליך משפטי. עלות הליך הגישור תלויה במגשר ובמשך ההליך, אך היא בדרך כלל נמוכה יותר מעלות הליך גירושין בבית דין רבני ובניהול יתר התביעות בערכאה המשפטית המתאימה.

 

שיח ענייני ואפקטיבי

גירושין יכולים להוביל לנתק בתקשורת בין בני הזוג, מה שמקשה על הצדדים לנהל שיח ענייני ומקדם לגבי הנושאים האקוטיים שעליהם להסדיר ערב פרידתם. אולם הליך הגישור לרוב מסייע לבני הזוג לשפר את התקשורת ביניהם, מה שיכול לסייע להם להתמודד עם הגירושין בצורה טובה יותר. המגשר מסייע לכל אחד מבני הזוג להבין את נקודת המבט של הצד השני, ולמצוא פתרונות שיתאימו לשני הצדדים –  מה שמועיל בסופו של עניין, לכל המעורבים.

 

התאמה אישית

הליך גירושין בבית משפט הוא הליך פורמלי, המוגבל על ידי חוקים ותקנות. הליך הגישור, לעומת זאת, הוא הליך גמיש, המותאם באופן ספציפי לצרכים ולרצונות של בני הזוג. משכך, המגשר יכול לסייע לבני הזוג למצוא פתרונות יצירתיים המותאמים אישית לסכסוך שלהם. יצירת הפתרונות היצירתיים יכולה להביא למיקסום תועלות של הצדדים.

 

שמירת הקשר בין ההורים

גירושין יכולים להיות מקור ללחץ ועומס רגשי רב על זוגות בעלי ילדים משותפים. הליך גירושין בבית משפט יכול להחריף את המצב, ולפגוע בקשר בין ההורים – מה שמזיק לרוב גם לרווחת הילדים בטווח המיידי והרחוק כאחד. עם היתרונות בגישור, לעומת זאת, נמנית הפלטפורמה הניתנת לבני הזוג לשמירה על קשר תקין ומתפקד גם לאחר הגירושין. זה חשוב במיוחד לטובת ילדיהם, שזקוקים לקשר בריא עם שני הוריהם.

בסיכומו של דבר, ניתן לומר כי גישור גירושין הוא הליך יעיל וגמיש יותר מתביעות גירושין המתנהלות בערכאות. כפי שראינו, ישנם לא מעט יתרונות בגישור, לרבות תרומתו של ההליך לקיצור משך הליך הגירושין, ייעולו והפחתת ההוצאות הכרוכות בו, תוך שמירה על הקשר המתפקד והתקין בין ההורים וילדיהם.

  1. יתרונות בגישור – סודיות – פרטיות: כל המתרחש בהליך של גישור מכיל חובת סודיות מלאה שמאפשרת שמירה על הפרטיות.
  2. ערוץ של הידברות: הליך של גירושין מטבעו הוא טעון ומורכב. הליך של גישור מאפשר לצדדים הליך של הידברות.
  3. ההליך וולונטרי: הוא מאפשר לכל צד להפסיק את ההליך בזמן שיחליט כרצונו.
  4. יחסים שהם תקינים: ההליך מאפשר שיח בדרכי נועם, ושמירה על יחסים טובים בהווה ובעתיד גם לזוג וגם לילדיהם.
  5. שליטה: קצב התקדמות הליך הגישור מצוי בשליטה מלאה של הצדדים.
  6. הצרכים האמיתיים: כחלק ממטרותיו של ההליך, הוא מתמקד במציאת פתרון אמיתי לסכסוך.
  7. יעיל: ההליך מהיר ומלווה בחיסכון ניכר בהוצאות.
  8. פתרון יצירתי: ההליך מאפשר להגיע לפתרון יצירתי שייתן מענה הולם לצרכים.
  9. פתרון יציב: ההסכם שייחתם במסגרת ההליך יענה על כל צרכי הצדדים, ומשמעותו היא: יציבות. ההסכם ייחתם על דרך ההסכמה ולא על דרך המלחמה.
  10. הילדים מעל לכל: יתרונות בגישור – בערוץ הידברות ההליך נעים ובריא, והוא זה שימנע רצון של אחד הצדדים לצבירת יתרון דרך הילדים.

 

לסיכום

במאמר זה ראינו כיצד הליך הגישור יכול לסייע לבני הזוג לסיים את הגירושין בצורה מהירה, עם עלויות נמוכות מניהול הליך משפטי ובאופן יעיל יותר, תוך שמירה על מערכת יחסים תקינה ומתפקדת שתיטיב עם הצדדים ועם ילדיהם בעתיד.

חשוב לדעת כי ההסכמות שאליהן בני הזוג המתגרשים יכולים להגיע במסגרת הליך הגישור בגירושין, בדרך כלל מעוגנות בהמשך בהסכם הגירושין שעליו חותמים בני הזוג. לכן מומלץ שהליך הגישור בגירושין יתבצע בעזרת עורך דין לענייני משפחה המוסמך גם כמגשר, שיוכל להבטיח כי הכל חוקי ומתנהל כראוי.

בקצרה, לבני זוג מתגרשים המעוניינים להגיע לפתרון מהיר, חסכוני ויעיל למחלוקות ביניהם, מומלץ לשקול לחיוב פנייה להליך גישור גירושין באמצעות עורך דין לענייני גישור ודיני משפחה.

 

שאלות ותשובות בנושא יתרונות בגישור

גישור גירושין הוא הליך שבו בני זוג המתגרשים נפגשים עם עורך דין מגשר או מגשר שאינו עו"ד כדי לדון בסוגיות הנוגעות לגירושין שלהם, כגון משמורת על ילדים, מזונות, חלוקת רכוש ועוד. המגשר אינו "קובע", אלא מסייע לבני הזוג לייצר גשר על מחלוקות ולהביאם להסכמה הדדית בנושאים אלו שלבסוף תעוגן במסגרת הסכם הגירושין שלהם.

גישור גירושין מציע מספר יתרונות משמעותיים לבני הזוג המתגרשים, כולל חיסכון בזמן וכסף, גמישות, שמירה על שיח ענייני ומכבד, אפשרות לשימור קשר תקין לטובת הילדים ועוד.

גישור גירושין אינו מתאים לכל זוג. במקרים מסוימים, בני הזוג עשויים להיות כה מעורבים רגשית בהליך, עד שאין פתח ליצירת שיח ענייני ביניהם שיוביל להסכמה הדדית בשום נושא. במקרים אלו, הליך הגישור עלול להיכשל, ובני הזוג יצטרכו להמשיך בהליך גירושין המתנהל כתביעה בבית המשפט.

כאשר בוחרים מגשר גירושין, מומלץ לבחור מגשר בעל הכשרה וניסיון רב בתחום. כמו כן, מומלץ לבחור מגשר שאתם מרגישים בנוח איתו וסומכים על כישוריו ושיקול דעתו.

 

יתרונות בגישור

יתרונות בגישור

 

עוד באותו נושא:

מגשר גירושין

מה זה גישור? גישור הוא הליך ליישוב סכסוכים מחוץ לכותלי בית המשפט. גישור מתבצע באמצעות מגשר שעבר הסמכה בגישור. למגשר יש תפקיד חשוב בסכסוך גירושין.

קרא עוד...
מגשר גירושין במרכז  

גירושין הם מהאירועים המלחיצים והמאתגרים ביותר שזוג יכול לעבור, במיוחד כאשר מעורבים בתהליך גם ילדים. למרות שרוב הזוגות עושים כל שביכולתם כדי להימנע מגירושין, לעתים

קרא עוד...
עורך דין גישור גירושין  

גירושין הם מהאירועים המשמעותיים והמאתגרים ביותר שאדם עשוי לעבור. כדי לצלוח אותם בהצלחה ובמינימום נזקים, רבים בוחרים להיעזר בשירותיו של עורך דין גישור גירושין. מהו

קרא עוד...
Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 47 ביקורות
×
js_loader
a5
ערן עזרא – משרד עורכי דין ונוטריון
מחובר/ת
למעבר מהיר לשיחת ווטאסאפ עם עורך דין >>