תפריט
לשיחת ייעוץ חייגו עכשיו!

03-6442224

גירושי הייטק

אנשים בעלי כישורים גבוהים העובדים בתעשיית ההייטק נהנים ממשכורות נדיבות והטבות רבות התורמות לרמת החיים הגבוהה שלהם. עם זאת, בכל הנוגע לגירושין, הם מתמודדים עם אתגרים כלכליים ייחודיים השונים מאלה שנתקלים בהם במקרים טיפוסיים של גירושין. מאמר זה נועד להתייחס לבעיות ספציפיות אלו האופייניות למה שנקרא "גירושי הייטק".

 

על ייחודם של גירושי הייטק: גירושין של עובדים בתחום ההייטק

מגזר ההייטק בישראל ידוע בפיתוח יוצא דופן שלו, המניע את הכלכלה באמצעות התקדמות טכנולוגית פורצת דרך. העבודה בענף זה גוררת לרוב שעות ארוכות מול המחשב, המובילות לניתוק חברתי ולשגרת יומיום שוחקת. גורמים אלו תורמים לעיתים קרובות למשברים זוגיים, סכסוכים עם בני זוג, ובסופו של דבר – גם להליכי גירושין.

גירושין בתעשיית ההייטק מציגים מורכבות גדולה יותר מבחינת חלוקת הרכוש. במקרים רבים, המשכורות בתחום זה מורכבות מבונוסים הקשורים להצלחה, הממומשים לרוב זמן רב לאחר סיום הגירושין. גורמים כמו הצלחת סטארט-אפ, מימוש אופציות למניות והסדרי הבשלה של אופציות, מאתגרים את תהליך הערכת השווי לרכוש שנצבר בנישואין וחלוקתו בין בני הזוג בגירושין.

בהקשר זה, קביעת מועד הפרידה בין בני הזוג, מקבלת חשיבות מכרעת, שכן היא קובעת האם בן זוג זכאי לחלק משכרו של בן הזוג השני וזכויותיו הקשורות לעבודה. חישוב ההשקעה של כל אחד מבני הזוג באחזקת התא המשפחתי, מצריך בקיאות מקצועית רבה בתחום אקטוארית הגירושין, כמו גם בתחום המשפטי של דיני גירושין – בדגש על היכרות נרחבת עם ההלכה הפסוקה בתיקים של גירושי הייטק.

 

כיצד מתבצעת חלוקת נכסי קריירה בגירושי הייטק?

במקרים רבים קיימים פערי שכר בין בני זוג, הנובעים מכך שאחד מבני הזוג מקטין ברצון את שעות עבודתו כדי לטפל בילדים. הקרבה זו מאפשרת לבן הזוג השני להמשיך ולעלות בסולם השכר ולבנות קריירה מצליחה. לאורך הליך הגירושין, יש צורך לטפל באי-שוויון זה, שבמיוחד בולט כאשר צד אחד הוא איש מקצוע בהייטק, לאור רמות השכר הגבוהות בענף וההטבות הנלוות לכך.

במצבים כאלה, חלוקת נכסי הקריירה תגרום לשוויון יחסי בין בני הזוג. נכסי קריירה, בניגוד לנכסים מוחשיים, כוללים את פוטנציאל ההשתכרות המבוסס על השכלה ומוניטין מקצועי שאחד מבני הזוג רכש, בין היתר בשל הקורבנות שהקריב בן הזוג השני. בפועל, חלוקה זו כרוכה במתן פיצוי כספי לבן הזוג, תוך התחשבות בגורמים שונים כמו פערי השכר בין הצדדים ויכולתו של בן הזוג הגרוש לצמצם פער זה לאחר הגירושין.

 

איך מתבצעת חלוקת אופציות בגירושי הייטק?

נושא ייחודי הנדון לעיתים קרובות בגירושי היי טק, נוגע לחלוקת אופציות למניות בין בני הזוג בגירושין. אופציות הן בין הזכויות שמעניקים מעסיקים בישראל לעובדי הייטק רבים, ובהתאם לכך – חלוקתן הופכת לסוגיה שיש לעסוק בה כחלק מחלוקת הרכוש.

אבל מהן בעצם אופציות? מדובר בניירות ערך המאפשרים לעובדים לרכוש ממניות החברה במחיר מסוים. ערכן של אופציות אלה עשוי להשתנות, מה שהופך את הערכת ערכן העתידי למאתגרת במיוחד, במיוחד כאשר מועד המימוש אינו ודאי. בהקשר של גירושין, ניתן לבצע הערכה משוערת של שווי האופציות מיום הנישואין של בני הזוג ועד למועד הגירושין או חלוקת הרכוש, אם היא מתרחשת לפני סיום הגירושין.

קביעת שווי האופציות הללו מחייבת מעורבות של שמאי מקצועי, שניתן להסכים עליו במשותף או למנותו על ידי בית המשפט אם חלוקת הרכוש כרוכה בהליכים משפטיים. בחלק מהמקרים האופציות יכולות להישאר כמות שהן, וניתן להסכים שערכן הכספי יתחלק בין בני הזוג רק בעת מימושן.

 

מה קורה בגירושי היי טק כאשר אחד מבני הזוג הקים חברת סטארט-אפ?

במצבים כאלה, בן הזוג מחזיק בזכויות מסוימות בחברה, וכאשר מדובר בחלוקת רכוש יש להתייחס לזכויות אלו. במידה והסטארט-אפ נמכר, ניתן לחלק את הרווחים מהמכירה בין הצדדים, או להעביר בעלות על מניות בחברה הרוכשת. עם זאת, אם אחד מבני הזוג שומר על הבעלות על העסק, יש צורך בהערכת שווי של החברה. משימה זו יכולה להיות מורכבת למדי, במיוחד אם הסטארט-אפ עדיין בשלביו הראשונים.

לקביעת שווי החברה יש להתייעץ עם עורך דין המתמחה בתחום בליווי רואה חשבון, לצורך הערכת שווי, תוך שיקולים לדוגמא – גורמים שונים כגון אופי המוצר, התחייבויות קיימות ועתידיות ושיקולים רלוונטיים נוספים לקביעת שוויו של הסטארט-אפ. הערכת שווי סטארט-אפ הופכת למאתגרת כאשר מנסים לממש רווחים עתידיים.

במקרים כאלה, ישנם מספר פתרונות אפשריים. ניתן להסכים על תשלומים תקופתיים, העשויים להשתנות בהתאם לנסיבות. לחילופין, ניתן לרשום חלק מהמניות על שם בן הזוג. לכל פתרון יתרונות וחסרונות משלו, ועל בני הזוג להעריך היטב את האפשרויות ולקבל את ההחלטה המתאימה ביותר לנסיבות הספציפיות שלהם.

 

באיזה אופן מטופל הנושא של דמי מזונות ילדים בגירושי היי-טק?

מזונות ילדים הם אמנם נושא רלוונטי בכל גירושין עם ילדים, אך קציבתם נתונה למורכבות מיוחדת כאשר מדובר על גירושין בין בני זוג שאחד מהם או שניהם עובדים בהייטק. בשל המשכורות הגבוהות של אנשים העובדים בתעשיית ההייטק, תשלומי המזונות שנדרש לשלם האב גבוהים לרוב מהממוצע.

במקרים מסוימים זה מתאים בהתחשב ברמת ההכנסה של האב וברמת החיים הגבוהה הרגילה של הילדים. שכן, לבתי המשפט לענייני משפחה בישראל, חשוב לוודא שרווחת הילדים וטובתם לא תיפגע עקב הגירושין. אף על פי כן, ישנם מקרים בהם עשויה להיות מוצדקת הפחתת דמי המזונות עבור האב גם אם עסקינן בגירושי הייטק.

זה יכול להתרחש אם ההורים חולקים את המשמורת על הילדים, וכתוצאה מכך ישנן הוצאות משותפות, או אם לאם יש רמת שכר דומה שאינה מצדיקה פסיקת מזונות גבוהה לאבי הילדים, גם במקרים של משמורת מלאה של האם. במצבים כאלה, ייתכן שיהיה צורך בהערכה מחודשת של תשלומי המזונות כדי להבטיח הוגנות והסדרים פיננסיים המתאימים לכל הצדדים המעורבים.

 

גירושי הייטק – סיכום

ניווט בהליכי גירושין של עובדי הייטק, דורש ידע מיוחד ותכנון אסטרטגי כדי להתמודד עם המורכבויות הכרוכות בכך. באמצעות פנייה לסיוע משפטי מקצועי מטעם עורך דין לענייני משפחה בעל ניסיון ספציפי בגירושין בהייטק, אנשים יכולים להבטיח שהם מקבלים את הליווי והתמיכה הדרושים להגנה על זכויותיהם והאינטרסים שלהם ושל ילדיהם.

 

שאלות ותשובות בנושא גירושי הייטק

גירושין בהייטק כוללים נושאים מורכבים כמו חלוקת נכסים בלתי מוחשיים (מה שנקרא "נכסים וירטואליים"), חלוקת נכסי מוניטין וקריירה, חלוקת אופציות ומניות והסתכלות על פרמטרים ספציפיים כמו פוטנציאל השתכרות עתידי, הדורשים ידע ותכנון מיוחדים לפתרון יעיל.

תכנון מקדים מדוקדק הוא קריטי לגירושי הייטק. פנייה מוקדמת לסיוע משפטי של עו"ד דיני משפחה עם ניסיון בליווי תיקי גירושין של עובדי היי טק, מאפשרת ניהול אסטרטגי של ההליך, על חלוקת הרכוש בו והשיקולים בעניין דמי המזונות, תוך התחשבות בנכסים מוחשיים ובלתי מוחשיים כאחד.

לצורך חלוקת אופציות בין בני הזוג במסגרת הליך איזון משאבים בגירושי היי-טק, ניתן לבצע הערכה משוערת של שווי האופציות מיום הנישואין של בני הזוג ועד שוויין במועד הגירושין או ביום חלוקת הרכוש. אולם קביעת שווי האופציות הללו באופן מדויק, מחייבת מעורבות של אקטואר גירושין מקצועי, שניתן להסכים עליו במשותף או למנותו על ידי בית המשפט.

גירושין בהייטק דורשים היכרות עם המורכבויות הייחודיות של התחום. עורך דין לענייני משפחה, עם ניסיון בתיקים מסוג זה, יהיה בעל הכלים הנדרשים לפתרון מוצלח ויצירתי של הסוגיות הרכושיות והממוניות הייחודיות, האופייניות למקרים אלו ובהגנה על האינטרסים של לקוחותיו.

 

גירושי הייטק

גירושי הייטק

 

עוד באותו נושא:

פירוק שיתוף בדירה

פירוק שיתוף בדירת מגורים בין בני זוג, הוא תהליך נפוץ ומורכב במסגרת הליכי גירושין. מכיוון שמדובר בנכס משמעותי ובעל ערך רגשי עבור בני המשפחה, יש

קרא עוד...
חלוקת דירה בגירושין

חלוקת דירת המגורים המשותפת היא אחת ההכרעות הקשות והמהותיות ביותר העומדות בפני זוגות מתגרשים. האם הדירה תישאר בידי אחד מבני הזוג או שמא תימכר והתמורה

קרא עוד...
רכוש מלפני הנישואין

חלוקת רכוש בין בני זוג בעת גירושין היא אחד הנושאים הטעונים והמורכבים ביותר מבחינה משפטית ורגשית כאחד. שאלות סביב גורלו של רכוש שהיה שייך לכל

קרא עוד...
תביעה לפירוק שיתוף 

התהליך שבו בני זוג שחיו יחד בדירה משותפת חותרים לחלוקתה או מכירתה במסגרת הליכי גירושין, נקרא "פירוק שיתוף". על אף שהוא מזוהה בדרך כלל בהקשרים

קרא עוד...
Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 47 ביקורות
×
js_loader
a5
ערן עזרא – משרד עורכי דין ונוטריון
מחובר/ת
למעבר מהיר לשיחת ווטאסאפ עם עורך דין >>